Jezioro w Turcji bliźniaczo podobne do tego na Marsie. NASA: Jedyne takie na Ziemi

Lądowanie na Marsie. Naukowcy domyślają się, czego się spodziewać po próbkach, które łazik Perseverance pobierze z dna krateru, w którym wylądował. Miejsce na Marsie, które wybrała NASA, jest bowiem bliźniaczo podobne do jeziora w Turcji.

Miejsce lądowania łazika Perseverance, który w czwartek wieczorem rozpoczął nadawanie z powierzchni Marsa, nie jest przypadkowe. Krater Jezero, który NASA wybrała na przeprowadzenie misji, w przeszłości był jeziorem.

Tak mógł wyglądać Karter Jezero miliardy lat temu - wizualizacjaŁazik Perseverance wylądował w Kraterze Jezero. Dlaczego to miejsce było tak istotne?

NASA bada krater na Marsie. Jego budowa przypomina jezioro Salda w Turcji

Naukowcy wybrali ten konkretny krater, bo znaleźli podobny na Ziemi. Okazuje się bowiem, że tureckie jezioro Salda ma bardzo zbliżoną budowę. "Naukowcy domyślają się, czego spodziewać się po próbkach, które łazik Perseverance pobierze z dna krateru" - czytamy na stronach NASA. "Jezioro w południowo-zachodniej Turcji ma podobną geologię i mineralogię" - twierdzą naukowcy. 

Ich zdaniem na dnie zbiornika w Turcji znajdują się minerały węglanowe, podobne do tych marsjańskich. "Jezioro Salda jest jedynym znanym jeziorem na Ziemi, które je zawiera" - wyjaśniają amerykańcy eksperci. 

Jezero na Marsie mogło być jeziorem. A w nim mogło być życie

Wybór krateru na Marsie jest też podyktowany innymi względami. Naukowcy sądzą, że właśnie w tym miejscu może uda się natrafić na ślady dawnego życia. Jezero mogło być bowiem jeziorem, a w nim mogło znajdować się życie - mikroby lub inne organizmy, których ślady mogą zidentyfikować obecne na pokładzie Perseverance sensory. 

Odkryte przez NASA ślady wskazują, że do krateru wpływały dwie rzeki, a głębokość zbiornika mogła sięgać 250 metrów. Linia brzegowa dawnego zbiornika zawiera różne osady - w którymś z nich może znajdować się biosygnatura, ślad dawnego życia. 

NASA wysłała kolejny łazik na MarsaNASA na Marsie. Łazik naszpikowany innowacjami. Wytworzy tlen, poszuka życia.

Misja NASA za 2,4 mld dol. Nowy łazik na czerwonej planecie

Koszt misji Marsa 2020, w ramach której łazik Perseverance, został wysłany na czerwoną planetę, szacowany jest na 2,4 mld dol. Większość z tej kwoty pochłonęło opracowanie sprzętu. 

Łazik jest wyposażony w kamery, mikrofony, nadajniki oraz siedem specjalistycznych instrumentów. Zastępca szefa NASA Thomas Zurbuchen porównuje łazik do automatycznego geologa. "Nie tylko będziemy przyglądać się powierzchni Marsa, ale także pobierać próbki, które dostarczy z powrotem na Ziemię"- wyjaśnił Zurbuchen. 

Zobacz wideo Łazik NASA wylądował na Marsie i przesłał pierwsze zdjęcia z jego powierzchni
Więcej o: