KRRiT zdecydowała. Kanał dla seniorów trafi do telewizji naziemnej. Właściciel współpracuje z TVP

Daniel Maikowski
Kanał Silver TV zastąpi ATM Rozrywkę na pierwszym multipleksie telewizji naziemnej. Taką decyzję podjęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Właścicielem Silver TV jest Michał Wiśniewski, którego jedna ze spółek w 2019 roku nawiązała współpracę reklamową z Telewizją Polską.

KRRiT rozstrzygnęła konkurs koncesyjny na kanał telewizyjny, który zastąpi stację ATM Rozrywka na pierwszym multipleksie telewizji naziemnej. Zwycięzcą okazał się program Silver TV, który kieruje swoją ofertę do osób po 50. roku życia.

Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta [TOPtech]
KRRiT wzięła pod uwagę, że na rynku telewizji naziemnej brakuje takiej oferty. Program zapewni nie tylko rozrywkę, ale również szeroko pojętą informację i edukację, szczególnie w dziedzinie aktywizacji i zdrowego trybu życia

- czytamy w uzasadnieniu opublikowanym przez KRRiT. Zgodnie z umową koncesyjną audycje dla seniorów mają zajmować nie mniej niż 70 proc. tygodniowego czasu nadawania w godz. 6-23.

Kanały adresowane do widzów 50+ powstały już m.in. w Czechach (CT3) oraz Niemczech (SAT1 Gold) i cieszą się tam dużym zainteresowaniem. Polska telewizja goni za młodym widzem w wieku 16-49 lat, ale to dawno nieaktualna grupa docelowa. Telewizji wierni są widzowie starsi i w końcu dla nich trzeba stworzyć dedykowany im tematyczny kanał telewizyjny

- tłumaczył z kolei Michał Winnicki, właściciel Silver TV w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Konkurs na nowy kanał w telewizji naziemnej to efekt usunięcia stacji ATM Rozrywka z pierwszego multipleksu.  Pod koniec ubiegłego roku KRRiT poinformowała, że nie przedłuży wygasającej 24 lutego br. koncesji na nadawanie. Powodem miało być niedostarczenie wniosku koncesyjnego w wymaganym terminie (należy go przesłać na 12 miesięcy przed wygaśnięciem koncesji).

ATM Grupa, właściciel stacji ATM Rozrywka, argumentowała, że taki wniosek złożyła. Później spółka wysłała kolejny wniosek. 30 października ub. roku KRRiT odmówiła jednak wszczęcia postępowania, a potem odmówiła też "odtworzenia zaginionych w części akt sprawy i przeprowadzenia dowodów". "Sprawa została uznana za zamkniętą" - stwierdziła w listopadzie ub. r. rzeczniczka KRRiT.

Właściciel Silver TV współpracuje z TVP

Silver TV należy do biznesmena Michała Winnickiego, który jest również właścicielem takich kanałów jak: Power TV, Nuta.TV, Adventure, Top Kids, Top Kids JR, Ultra TV, Biznes24, Super TV, Home TV, TVC i Filmax. W 2019 r. jedna ze spółek należących do Winnickiego (Michał Winnicki Entertainment) nawiązała współpracę z TVP, na mocy której Telewizja Polska reprezentuje sprzedaż czasu reklamowego i sponsoringu w sześciu stacjach nadawcy.

Z optymizmem patrzymy na rozpoczynającą się współpracę z Telewizją Polską. Nam, polskiemu nadawcy, najbliżej jest do polskich stacji telewizyjnych. Współpraca z TVP to nie tylko dla nas zaszczyt, ale też możliwość poszukiwania dalszych niż tylko programowe synergii w działaniu.

komentował wówczas Michał Winnicki.

Kanały należące do Winnickiego nie włączyły się do niedawnego strajku mediów, który był reakcją na plan wprowadzenia nowego podatku reklamowego. Biznesmen przyznał nawet, że o strajku dowiedział się dopiero w dniu jego rozpoczęcia.

Paradoksalnie uważam, że konkurencja zrobiła nam prezent. To ogromna szansa dla nas jako mniejszego nadawcy, aby widzowie mogli odkryć nasze kanały i zobaczyć, że telewizja to już nie tylko wielkie grupy medialne.

- stwierdził w rozmowie z Wirtualnemeda.pl. Winnicki przyznał też, że jeśli podatek od reklam miałby zostać wprowadzony, to powinien objąć jedynie zagranicznych rezydentów podatkowych.

Grupa medialna należąca do Michała Winnickiego działa również za granicą - na Litwie, w Czechach i na Słowacji, gdzie nadaje międzynarodowe wersje kanałów Power TV, Adventure czy Nuta.TV. 

Więcej o: