Bill Gates ostrzega przed bitcoinem. "Jeśli masz mniej pieniędzy niż Elon, powinieneś uważać"

Bill Gates nie należy do zbyt wielkich entuzjastów bitcoina. Współtwórca potęgi Microsoftu w rozmowie z Bloombergiem stwierdził, że inwestowanie w kryptowalutę wiąże się z dużym ryzykiem, a na takie ryzyko mogą sobie pozwolić jedynie bogaci.

Na rynkach finansowych trwa szaleństwo wokół bitcoina. Tylko w ciągu ostatniego roku jego wartość poszybowała w górę z poziomu 5 tys. do ponad 50 tysięcy dolarów. Jednym z największych entuzjastów tej kryptowaluty jest Elon Musk, najbogatszy człowiek na świecie.

Zobacz wideo Upadek technologicznych gigantów. Te firmy stały się cieniem swojej dawnej wielkości [TopTECH]

W ostatnich tygodniach Musk opublikował na Twitterze szereg wpisów zachwalających bitcoina, co pośrednio mogło przyczynić się do wzrostu jego wyceny. Nie bez znaczenia jest również fakt, że należąca do Muska Tesla Motors w styczniu br.zainwestowała w bitcoina aż 1,5 mld dolarów.

Czy warto kupić bitcoina? Bill Gates zaleca ostrożność

Entuzjazmu Muska wobec bitcoina nie podziela jednak inny znany miliarder, Bill Gates. Współtwórca potęgi Microsoftu, który obecnie znajduje się na trzecim miejscu listy najbogatszych ludzi na świecie, uważa, że inwestowanie w kryptowalutę może być ryzykowne. Dodatkowo wskazuje również na ekologiczne aspekty związane z "kopaniem" bitcoinów, o których więcej piszemy w tym tekście.

"Elon [Musk - red.] ma mnóstwo pieniędzy i jest bardzo wyrafinowany, więc nie martwię się o to, że jego bitcoin będzie przypadkowo zyskiwał lub tracił na wartości. Myślę, że ludzie, którzy nie mogą sobie pozwolić na utratę tak dużych pieniędzy, ulegli pewnej manii. Jeśli masz mniej pieniędzy niż Elon, to prawdopodobnie powinieneś uważać

- stwierdził Gates w rozmowie z Bloombergiem.

W podobnym tonie Gates wypowiedział się również podczas dyskusji zorganizowanej na platformie społecznościowej Clubhouse. Zapytany o bitcoina, miliarder stwierdził, że woli inwestować w firmy, które "tworzą produkty". Gates powiedział również, że nie wybiera swoich inwestycji na podstawie tego, czy będą one w przyszłości warte więcej od innych.

Bill Gates: "Szortowałbym bitcoina"

Niechęć Billa Gatesa do bitcoina nie jest niczym nowym. Amerykański biznesmen już wcześniej dość zdecydowanie krytykował kryptowalutę. W 2018 r., w rozmowie z CNBC nazwał inwestowanie w bitcoina "szaloną spekulacją". Stwierdził również, że chętnie zagrałby przeciwko tej walucie "Szortowałabym bitcoina, gdyby istniał na to łatwy sposób" - stwierdził.

Więcej o: