Już wkrótce pierwszy lot helikoptera Ingenuity na Marsie. "To bardzo trudne miejsce do latania"

NASA zapowiedziała, że najwcześniej na początku kwietnia odbędzie się pierwszy lot helikoptera Ingenuity na Marsie. - Rzadkie powietrze na planecie jest bardzo trudne do latania - mówi Artur Bartłomiej Chmielewski z Jet Propulsion Laboratory, które jest jednym z centrów badawczych amerykańskiej agencji kosmicznej.
Zobacz wideo NASA opublikowałanagranie z lądowania łazika Perserverance

Misja kosmiczna Mars 2020 rozpoczęła się 30 lipca 2020 roku. Tamtego dnia, helikopter Ingenuity został wysłany na Czerwoną Planetę wraz z łazikiem Perseverance z pomocą rakiety nośnej Atlas V. Start odbył się na przylądku Canaveral na Florydzie. Łazik wraz z helikopterem Ingenuity pomyślnie wylądował w marsjańskim kraterze uderzeniowym Jezero 18 lutego 2021 roku.

Helikopter Ingenuity został przystosowany do warunków panujących na Marsie

W wywiadzie dla RMF FM, Artur Bartłomiej Chmielewski z firmy Jet Propulsion Laboratory powiedział, że zapowiadany lot helikoptera Ingenuity ma charakter przede wszystkim testowy. 

Mars jest bardzo trudnym miejscem do latania - atmosfera jest 100 razy bardziej rzadka niż na Ziemi. Rzadkie powietrze jest bardzo trudne do latania. Dlatego śmigła Ingenuity kręcą się bardzo szybko, mniej więcej 2,5 do 3 tysięcy obrotów na minutę. To jest przynajmniej 5 razy szybciej niż helikoptery na Ziemi

- wyjaśnił Artur Bartłomiej Chmielewski.

Naukowiec dodał, że dyrektor centrum Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zlecił mu prace nad następną misją helikopterów na Marsie. Dane pochodzące z lotu helikoptera Ingenuity pozwolą opracować jeszcze lepsze urządzenia, które rozpoczną misje naukowe.

Historyczny lot helikoptera Ingenuity może odbyć się już na początku kwietnia

Zespół naukowców z Jet Propulsion Laboratory zapowiedział w piątek 19 marca, że helikopter Ingenuity jest już prawie gotowy do swojego pierwszego lotu.

Farah Alibay i Timothy Canham, czołowi inżynierowie Jet Propulsion Laboratory wyjaśnili, że urządzenie wciąż jest przymocowane do łazika. Aktualnie naukowcy z NASA poszukują odpowiednio płaskiej lokalizacji, z której helikopter będzie mógł bezpiecznie wystartować.

Gdy łazik Perseverance umieści helikopter Ingenuity na powierzchni Czerwonej Planety, rozpoczną się pierwsze testy. Naukowcy szacują, że pierwszy lot helikoptera na Marsie odbędzie się najwcześniej w pierwszym tygodniu kwietnia.

Więcej o: