Awaria Profilu Zaufanego w wyniku rejestracji szczepień. "Liczba logowań sięgnęła 43 na sekundę"

Poranne próby zarejestrowania na szczepienie mocno obciążyły m.in. system logowania Profilem Zaufanym. Jak poinformowała nas Kancelaria Prezesa Rady Minstrów, co sekundę odnotowowywano kilkadziesiąt prób ze strony użytkowników. Zapewniono jednak, że system działa już stabilnie.

Czwartkowe nagłe pojawienie się możliwości zapisania na szczepionkę przez 40-latków doprowadziło do przeciążenia portalu Pacjent.gov.pl. Wielu użytkowników miało też problem w logowaniu się Profilem Zaufanym.

Profil Zaufany i nie tylko. Problemy z rządowymi systemami

Przed godz. 15 portal Niebezpiecznik.pl informował, że nie docierają SMS-y z kodami potrzebnymi do logowania Profilem Zaufanym. Po kilku minutach dodano, że problem został rozwiązany.

"Co do logowania się profilem zaufanym - między godzinami 9 a 10 liczba logowań do Węzła Krajowego sięgnęła 43 na sekundę. Takie obciążenie systemu spowodowało chwilowe problemy z logowaniem. Aktualnie system PZ działa stabilnie" - poinformował nas po godz. 15 Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Problemy pojawiły się w czwartek rano także przy korzystaniu z aplikacji spisowej do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który ruszył 1 kwietnia. "Osoby, które je napotkały w czasie spisywania przepraszamy za tę sytuację. Przywróciliśmy pełny dostęp do aplikacji. Spisało się ponad 170 tys. osób" - poinformował Główny Urząd Statystyczny po godzinie 16.

Zobacz wideo Czy szczepienia zarejestrowanych 40-latków zostaną odwołane?

Rejestracja na szczepienia. Błąd systemu

Po północy na szczepienie przeciwko koronawirusowi mogły zapisać się osoby w wieku od 40 do 59 lat, które od stycznia zgłosiły chęć poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19. Pojawiły się nawet  kwietniowe terminy szczepień.

Już ok. godz. 9. rano system został zablokowany, a szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że osoby, które zdążyły zapisać się na kwiecień, będą miały przesunięty termin szczepienia na połowę maja (w tej sprawie kontaktować się będzie konsultant infolinii). Dodał też jednak, że ci powyżej 50. roku życia, którzy zostały zapisane w czwartek, nie będą mieli zmienianych terminów szczepień. Także osoby, które od razu zapisały się na drugą połowę maja, nie będą miały zmienianej daty podania pierwszej dawki szczepionki. Jak stwierdził Dworczyk, możliwość rejestracji na kwiecień wynikała z "błędu systemu".

Więcej o: