Atak hakerów na Facebooka, do którego doszło na początku kwietnia, był jednym z największych w historii serwisu społecznościowego. Wśród danych, które wykradziono, znalazły się m.in. nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonów, daty urodzenia, adresy mailowe czy statusy związku.
3 kwietnia wyciekły dane 533 mln użytkowników Facebooka, w tym prawie 2,7 mln Polaków korzystających z serwisu. Rzecznik Finansowy ostrzega, że informacje mogą posłużyć przestępcom do włamań na inne profile i konta, w tym również te bankowe. "Tak duża baza informacji może posłużyć przestępcom do ataków z wykorzystaniem socjotechnik lub prób włamań na inne profile lub konta, w tym konta bankowe" - podkreśla Rzecznik Finansowy. I dodaje, aby uważać na telefony od nieznanych numerów, szczególnie gdy ktoś w celu uwiarygodnienia podaje nasze dane osobowe.
Nasza czujność powinna być także wzmożona, gdy otrzymujemy SMS lub email, ponieważ mogą zawierać złośliwe oprogramowanie wykorzystywane do kradzieży oraz oszustw. Rzecznik Finansowy podkreśla, że w przypadku wystąpienia nieautoryzowanej transakcji płatniczej, należy o niej niezwłocznie poinformować bank oraz policję.
"Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, bank powinien zwrócić kwotę nieautoryzowanej transakcji na konto klienta nie później niż do końca dnia roboczego następującego po dniu stwierdzenia wystąpienia nieautoryzowanej transakcji lub po dniu otrzymania zgłoszenia od klienta" - czytamy w komunikacie.
Rzecznik Finansowy informuje też, że warto prewencyjnie przejrzeć dane, jakie udostępniamy w sieciach społecznościowych. "W dobie coraz powszechniejszych oszustw z wykorzystaniem kradzieży tożsamości, warto z rozwagą przedstawiać swoje dane w sieci. Informacje, które nie są konieczne dla utworzenia i funkcjonowania profilu warto pozostawić offline" - podkreśla rzecznik.
Użytkownicy Facebooka mogą sprawdzić, czy ich dane nie wyciekły podczas ostatniego ataku hakerskiego, wchodząc na HaveIBeenPwned.com. Strona prowadzona jest przez analityka ds. bezpieczeństwa Troya Hunta, a korzystanie z niej jest całkowicie bezpłatne. Do weryfikacji, czy nasze dane są bezpieczne, wystarczy użyć numeru telefonu - i wpisać go w wyszukiwarkę (na początku należy podać numer kierunkowy do Polski (+48). Podobnie możemy wprowadzić nasz adres e-mail oraz hasło.