Firma Polaka produkuje implant płatniczy. W Polsce korzystają z niego 32 osoby

Polska firma produkuje biologiczny implant płatniczy. Jak mówi lekarz, zabieg zajmuje kwadrans, a implant można umieścić w różnych częściach ciała. - Bo technicznie implant jest na tyle cienki i na tyle niewielki, że można go umieścić naprawdę w bardzo wielu miejscach - wyjaśnia. Sam twórca przekonuje natomiast o bezpieczeństwie takich płatności.

Polsat News przedstawił w swoim reportażu Polaka, który wynalazł nowy, bezgotówkowy sposób na wykonywanie płatności. Jak możemy przeczytać na stronie firmy Wojciecha Paproty, implant Walletmor składa się z krzemowego półprzewodnika, na którym przechowywane są dane dotyczące płatności, oraz z anteny. Jego wszczepienie najlepiej przeprowadzić przy znieczuleniu miejscowym. Po wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze, pod którą tworzy się "kieszonkę", umieszcza się w niej implant. 

Zobacz wideo Technologia 5G zrewolucjonizuje internet, ale czy zagraża zdrowiu? Rozmawiamy z Wandą Buk

Bezgotówkowe płatności podskórnym implantem

Mimo że implant jest niewielki i może być umieszczony w wielu miejscach na ciele, firma zaleca, by wybierać zewnętrzną część dłoni lub przedramię, pamiętając jednak, aby nie było to miejsce, na którym zazwyczaj nosimy biżuterię lub zegarek. Cena implantu wraz z opakowaniem medycznym to 200 euro.

Kwestię doboru miejsca na wszczepienie implantu skomentował Polsatowi News ortopeda dr Szymon Manasterski. - To zależy wszystko od naszej wyobraźni, gdzie my to chcemy. Bo technicznie implant jest na tyle cienki i na tyle niewielki, że można go umieścić naprawdę w bardzo wielu miejscach - powiedział lekarz. Ekspert zaznaczył jednak, że zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowaną osobę, która "wie, co tam pod skórą jest". 

We wrocławskich autobusach za bilet można zapłacić okiemPierwszy przewoźnik na świecie, u którego za bilet zapłacisz okiem

Według danych, na które powołuje się stacja, obecnie implanty z chipem ma ponad 100 tys. osób na świecie, z czego w Europie ponad 100. W Polsce natomiast jak na razie z usługi tej korzystają 32 osoby. Zdaniem twórców rozwiązanie to jest bezpieczniejsze od płatności w tradycyjny sposób, ponieważ implant nie może trafić w nieodpowiednie ręce.

MasterCardRewolucja dla płacących kartą. Wkrótce logo sklepu w historii transakcji

Więcej o: