Chcą stworzyć "zwierzęcy numer 112". Trwa zbiórka. "Ludzie nie wiedzą, gdzie dzwonić"

Animal Helper to polska aplikacja, która ma zostać zwierzęcym odpowiednikiem numeru alarmowego 112. Pozwoli w szybki i łatwy sposób zgłosić do odpowiednich służb potrzebę interwencji w sprawie zwierzęcia, będzie też zawierała różne porady. Trwa zbiórka na realizację projektu wartego 105 tys. złotych.

- W Polsce brakuje czegoś na wzór numeru 112 dla zwierząt. Ludzie nie wiedzą, gdzie dzwonić, gdy widzą ranne, chore, zagubione czy zagłodzone zwierzę. Panuje chaos, a obieg informacji jest powolny, przez co zwierzęta w potrzebie w większości przypadków otrzymują pomoc zbyt późno lub nie otrzymują jej wcale - mówi Adam Van Bendler, założyciel fundacji Psia Krew. 

Żeby to zmienić, wraz z Pawłem Gebertem (biegłym sądowym w zakresie ochrony i dobrostanu zwierząt) postanowił stworzyć aplikację Animal Helper. 

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

112 dla zwierząt. Animal Helper ułatwi pomoc zwierzętom

Aplikacja ma działać jak Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego. Jej podstawowym założeniem jest skupienie w jednym miejscu zgłoszeń dotyczących zwierząt. Te trafią do przeszkolonych pracowników centrali, którzy zgłoszenie przekierują do odpowiednich służb lub organizacji charytatywnych. By ułatwić i przyspieszyć cały proces, aplikacja pozwoli na wysłanie zgłoszenia ze zdjęciem lub filmikiem, opisem sprawy oraz oznaczeniem na mapie miejsca, w którym potrzebna jest interwencja. 

Aplikacja ma mieć także wiele innych funkcjonalności - między innymi wskazówki adopcyjne, prawne, szczepionkowe i behawioralne. Dzięki temu każdy będzie mógł mieć wpływ na los potrzebującego zwierzęcia, zanim na miejscu pojawią się specjaliści. 

Animal Helper prowadzi zbiórkę i szuka sponsorów

Na portalu zrzutka.pl trwa zbiórka na powstanie aplikacji. Zebrano dotąd nieco ponad 40 tys. zł z potrzebnych 105 tys. zł. Poszukiwani są jednak też potencjalni sponsorzy w postaci firm i instytucji, którzy pozwolą utrzymać operatorów przyjmujących i przetwarzających zgłoszenia. Fundusze przydadzą się także do modyfikowania i aktualizowania programu Animal Helper. 

Więcej o: