Apple znów pozwane, tym razem w USA. I znów chodzi o wodoszczelność

W Nowojorskim Sądzie złożono pozew zbiorowy przeciwko Apple. Pozywający domagają się, by firma dokładniej informowała o wodoszczelności iPhone'ów. Chcą także zadośćuczynienia od Apple.

Jak informuje Apple Insider, do nowojorskiej prokuratury spłynął pozew zbiorowy przeciwko Apple. Firma będzie musiała zmierzyć się ze swoimi zapewnieniami o wodoszczelności iPhone'a. W pozwie zwrócono uwagę m.in. na to, że Apple zaleca przemywanie telefonu wodą, gdy zalejemy go sokiem bądź kawą. W ten sposób jednak woda może trafić do urządzenia, o czym serwis może dowiedzieć się dzięki materiałowi zmieniającemu kolor na czerwony po kontakcie z płynem. O tym już jednak Apple nie informuje w odpowiedni sposób, uważają pozywający firmę konsumenci. To nie jedyne nieścisłości w polityce producenta iPhone'ów. 

Zobacz wideo Świetny smartfon, który kiepsko się sprzedaje. iPhone 12 mini jest pełen paradoksów [TOPtech]

Apple testuje urządzenia w warunkach laboratoryjnych

Według Apple iPhone'y od modelu 8 do 11 mogą wytrzymać nawet pół godziny pod wodą na głębokości do czterech metrów. Jest to jednak tylko część prawdy. Apple testuje bowiem urządzeniach w warunkach laboratoryjnych, w czystej i stabilnej wodzie. Marne więc szansę, że telefon zachowa swoją wodoszczelność w kontakcie ze słoną czy chlorowaną wodą.

iPhone 11 z dna jezioraNiezniszczalny iPhone 11. Nawet pół roku w jeziorze go nie pokonało

Pozywający Apple żądają, by firma w kampaniach reklamowych zaczęła prawidłowo informować konsumentów o wodoszczelności swoich urządzeń. Ponadto będą domagać się odszkodowania oraz pokrycia kosztów prowadzonego procesu. 

Apple już płaciło za wodoszczelność

Dokładnie w związku z tymi samymi nieścisłościami Apple musiało zapłacić już karę we Włoszech. Tamtejszy odpowiednik UOKiK nałożył na spółkę w grudniu 10 mln euro grzywny. Ważnym czynnikiem tego rozstrzygnięcia była odmowa naprawy gwarancyjnej przez Apple po zalaniu telefonu. 

Apple - sześć smartfonów w top 10 styczniaSześć na dziesięć najpopularniejszych smartfonów to iPhone'y. Wyjaśniamy

Więcej o: