Kojarzycie bohaterkę tego zdjęcia? "Disaster Girl" właśnie zarobiła ponad 1,6 mln złotych. Czekała na to 16 lat

Daniel Maikowski
20-letnia Zoe Roth "sprzedała" swoje zdjęcie z dzieciństwa za ponad 1,6 mln dolarów. Wszystko dzięki technologii NFT, która robi dziś prawdziwą furorę.

W 2005 roku 4-letnia Zoe Roth wybrała się ze swoim tatą na spacer. W pewnym momencie ich uwagę przykuł płonący dom oraz ekipa strażaków gasząca pożar. Ojciec Zoe postanowił uwiecznić tę chwilę swoim aparatem fotograficznym. Trzy lata później zdjęcie dziewczynki z płonącym budynkiem w tle trafiło do sieci, gdzie z miejsca stało się internetowym fenomenem i popularnym memem. Fotografia została udostępniona kilkanaście milionów razy i trafiła na setki forów oraz stron internetowych.

Zobacz wideo Godny rywal dla MacBooka? LG gram to ultralekki laptop z ultramocną baterią [TOPtech]

"Distaster Girl", bo taką nazwą ochrzczono słynny kadr, nigdy nie przyniósł Zoe żadnych korzyści. No, może poza niewątpliwą sławą w świecie internetowych memiarzy. To jednak właśnie się zmieniło. 20-letnia dziś kobieta postanowiła bowiem zawalczyć o to, aby odzyskać kontrolę nad swoim zdjęciem.

Czytaj też: 1,5 mln zł za spalony obraz Banksy'ego. Absurd? Wyjaśniamy, czym jest NFT

Tokeny NFT na ratunek

Zoe Roth wykorzystała do tego technologię NFT, o której w ostatnich miesiącach zrobiło się niezwykle głośno. O tym, czym właściwie jest NFT pisałem szerzej w tym tekście. W skrócie chodzi tu o cyfrowe tokeny, których zakup pozwala nam stać się właścicielem jakiegoś cyfrowego dobra lub jego części. Kupując token NFT otrzymujemy kryptograficzny certyfikat, który potwierdza transakcję.

Disaster GirlDisaster Girl Disaster Girl

Zoe wystawiła słynne zdjęcie w formie tokena NFT. Internetowa aukcja wystartowała 16 kwietnia, a dwa dni później ktoś zaoferował za "Disaster Girl" 180 Etherów (jedna z popularnych kryptowalut), co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę ponad 1,6 mln złotych. Co więcej, w przyszłości Roth ma otrzymać również 10 procent prowizji od dalszej odsprzedaży tokena NFT ze zdjęciem. 

W tym miejscu warto zaznaczyć, że zakup tokena NFT nie daje nam "władzy" nad określonym dobrem. Nie sprawia też, że inni nie mogą go zobaczyć, przeczytać czy też posłuchać. Osoba, która zapłaciła 1,6 mln zł za zdjęcie 4-letniej Zoe Roth nie może go teraz przed nikim ukryć. Każdy może zobaczyć tego mema. Ba, możemy zapisać ten plik na dysku. Zwycięzca aukcji jest jednak właścicielem fotografii. Posiada "akt własności", czyli cyfrowy certyfikat zapisany w sieci blockchain.

'The First 5000 Days''The First 5000 Days' fot. Christies.com

Zoe Roth to kolejna osoba, która sporo zarobiła dzięki technologii NFT. W ostatnich tygodniach tokeny były jednak kupowane za znacznie wyższe kwoty. W marcu internetowy artysta Beeple sprzedał swój kolaż "Everdays: The First 5,000 Days" za kwotę 69 mln dol. Z kolei Jack Dorsey, szef Twittera, sprzedał swój pierwszy wpis na tej platformie za 2,9 mln dolarów.

Więcej o: