Jak wyczyścić klawiaturę? Pięć sposobów na czystą klawiaturę komputera i laptopa

Czyszczenie klawiatury nie należy do zbyt szybkich procesów, aczkolwiek od czasu do czasu jest zadaniem koniecznym. Nawet duże starania o zachowanie czystości klawiatury nie uchronią nas przed tym, że w końcu nazbiera się tam konkretna ilość brudu oraz bakterii. Co należy zrobić, kiedy nadejdzie dzień czyszczenia klawiatury? Oto kilka sposobów, z których warto skorzystać.

Czyszczenie klawiatury to czynność, którą większość z nas nie wykonuje zbyt często. Jak prawidłowo wyczyścić klawiaturę domową lub tę w pracy?

Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta [TOPtech]

Jak wyczyścić klawiaturę? Rozebranie klawiatury i wyjęcie klawiszy

Zacznijmy od sposobu, do którego wymagana jest największa cierpliwość, ale i największa wprawa. Na obie te rzeczy składa się mozolne wyciąganie wszystkich przycisków na klawiaturze. Zazwyczaj można zrobić to palcami lub przykładowo śrubokrętem - delikatnie, ale stanowczo, podważając kolejne guziki. Kiedy wszystkie klawisze zostaną już wyciągnięte, można je wrzucić do wody z płynem do naczyń lub innym detergentem i je w nim wyczyścić. Sposób ten nie jest jednak polecany do klawiatur w laptopach, gdyż wyjmując z nich klawisze, łatwo je trwale uszkodzić.

Czyszczenie klawiatury - metoda na sprężone powietrze

Metoda zdecydowanie prostsza od poprzedniej, jednak nie tak skuteczna, gdyż sprężone powietrze nie usunie tłustych plam. Za to wszystkie okruszki zalegające między i pod przyciskami, już jak najbardziej. Wystarczy wyposażyć się w puszkę ze sprężonym powietrzem, które są dostępne w większości sklepów z elektroniką. Potem już wystarczy skierować podmuch pod odpowiednim kątem i okruszki lub kurz zostanie usunięty. Warto pamiętać, że ze względu na skraplającą się wodę, nie należy przystawiać rurki doprowadzającej powietrze zbyt blisko klawiatury.

KlawiaturaJak wybrać odpowiednią klawiaturę dla siebie? Do biura, dla graczy i inne

Sposoby na wyczyszczenie klawiatury w laptopie - chusteczki dezynfekujące i karteczki lub taśmy samoprzylepne

Metoda niskobudżetowa i dość amatorska, ale stosukowo skuteczna. Chusteczki dezynfekujące posłużą nam do przetarcia klawiatury w jej części w zewnętrznej. Pozwoli nam to na pozbycie się tłustych plam oraz zarazków z klawiszy. Karteczki samoprzylepne czy też taśma pozwolą nam na pozbycie się brudu z tych trudniej dostępnych miejsc. Polega to na tym, iż wsuwamy klejącą się część karteczki lub taśmy miedzy klawiszami. W ten sposób wszystkie zanieczyszczenia przyklejają się do kleju na taśmie czy kartce, które następnie ostrożnie wyciągamy. Jest to sposób pracochłonny, ale za to bardzo prosty i bezpieczny dla klawiatury w laptopie

klawiatury bezprzewodoweKlawiatura bezprzewodowa: jaki model wybrać? Mamy kilka ciekawych propozycji!

Elastyna do czyszczenia klawiatur

Ciekawy, prosty i tani sposób na wyczyszczenie naszej klawiatury, to elastyna. Jest to produkt, który swoją strukturą jest bardzo podobny na żelków, a dzięki swojej kleistości poniekąd wchłania w siebie brud. Wystarczy się w taką elastynę wyposażyć, położyć ją na klawiaturze, lekko poprzyciskać i gotowe. Cały brud, który wcześniej był uwięziony gdzieś w czeluściach naszej klawiatury, znajdzie na tej elastynie.

Patyczki do uszu + detergent

Kolejny sposób na czyszczenie klawiatury to metoda przy wykorzystaniu rzeczy, które większość osób będzie miała pod ręką. Patyczki, z racji swojej małej budowy, dostaną się do większości zakamarków naszej klawiatury, co pozwoli nam na wygrzebanie okruszków i kurzu. Warto też spróbować namoczyć końce w detergencie do czyszczenia sprzętu elektronicznego, co pozwoli pozbyć się także plam z klawiszy.

Więcej o: