Jak wyczyścić klawiaturę? Pięć sposobów na czystą klawiaturę komputera i laptopa

Czyszczenie klawiatury nie należy do zbyt szybkich procesów, aczkolwiek od czasu do czasu jest zadaniem koniecznym. Nawet duże starania o zachowanie czystości klawiatury nie uchronią nas przed tym, że w końcu nazbiera się tam konkretna ilość brudu oraz bakterii. Co należy zrobić, kiedy nadejdzie dzień czyszczenia klawiatury? Oto kilka sposobów, z których warto skorzystać.

Czyszczenie klawiatury to czynność, którą większość z nas nie wykonuje zbyt często. Jak prawidłowo wyczyścić klawiaturę domową lub tę w pracy?

Zobacz wideo Nawet Google czasami się myli. Największe wpadki internetowego giganta [TOPtech]

Jak wyczyścić klawiaturę? Rozebranie klawiatury i wyjęcie klawiszy

Zacznijmy od sposobu, do którego wymagana jest największa cierpliwość, ale i największa wprawa. Na obie te rzeczy składa się mozolne wyciąganie wszystkich przycisków na klawiaturze. Zazwyczaj można zrobić to palcami lub przykładowo śrubokrętem - delikatnie, ale stanowczo, podważając kolejne guziki. Kiedy wszystkie klawisze zostaną już wyciągnięte, można je wrzucić do wody z płynem do naczyń lub innym detergentem i je w nim wyczyścić. Sposób ten nie jest jednak polecany do klawiatur w laptopach, gdyż wyjmując z nich klawisze, łatwo je trwale uszkodzić.

Czyszczenie klawiatury - metoda na sprężone powietrze

Metoda zdecydowanie prostsza od poprzedniej, jednak nie tak skuteczna, gdyż sprężone powietrze nie usunie tłustych plam. Za to wszystkie okruszki zalegające między i pod przyciskami, już jak najbardziej. Wystarczy wyposażyć się w puszkę ze sprężonym powietrzem, które są dostępne w większości sklepów z elektroniką. Potem już wystarczy skierować podmuch pod odpowiednim kątem i okruszki lub kurz zostanie usunięty. Warto pamiętać, że ze względu na skraplającą się wodę, nie należy przystawiać rurki doprowadzającej powietrze zbyt blisko klawiatury.

Sposoby na wyczyszczenie klawiatury w laptopie - chusteczki dezynfekujące i karteczki lub taśmy samoprzylepne

Metoda niskobudżetowa i dość amatorska, ale stosukowo skuteczna. Chusteczki dezynfekujące posłużą nam do przetarcia klawiatury w jej części w zewnętrznej. Pozwoli nam to na pozbycie się tłustych plam oraz zarazków z klawiszy. Karteczki samoprzylepne czy też taśma pozwolą nam na pozbycie się brudu z tych trudniej dostępnych miejsc. Polega to na tym, iż wsuwamy klejącą się część karteczki lub taśmy miedzy klawiszami. W ten sposób wszystkie zanieczyszczenia przyklejają się do kleju na taśmie czy kartce, które następnie ostrożnie wyciągamy. Jest to sposób pracochłonny, ale za to bardzo prosty i bezpieczny dla klawiatury w laptopie

Elastyna do czyszczenia klawiatur

Ciekawy, prosty i tani sposób na wyczyszczenie naszej klawiatury, to elastyna. Jest to produkt, który swoją strukturą jest bardzo podobny na żelków, a dzięki swojej kleistości poniekąd wchłania w siebie brud. Wystarczy się w taką elastynę wyposażyć, położyć ją na klawiaturze, lekko poprzyciskać i gotowe. Cały brud, który wcześniej był uwięziony gdzieś w czeluściach naszej klawiatury, znajdzie na tej elastynie.

Patyczki do uszu + detergent

Kolejny sposób na czyszczenie klawiatury to metoda przy wykorzystaniu rzeczy, które większość osób będzie miała pod ręką. Patyczki, z racji swojej małej budowy, dostaną się do większości zakamarków naszej klawiatury, co pozwoli nam na wygrzebanie okruszków i kurzu. Warto też spróbować namoczyć końce w detergencie do czyszczenia sprzętu elektronicznego, co pozwoli pozbyć się także plam z klawiszy.

Więcej o: