Żelazna Kopuła to nazwa izraelskiego systemu obrony powietrznej. Jego koncepcja powstała w roku 2006, po krótkim konflikcie z Libanem, w wyniku którego na terytorium Izraela spadło ok. 4 tys. rakiet. Innym powodem stworzenia systemu był ostrzał rakietowy prowadzony ze Strefy Gazy. Prace nad jego tworzeniem ukończono w roku 2011.
Izraelski system ma za zadanie przechwycić i zniszczyć zarówno rakiety jak i pociski artyleryjskie. Działa na powierzchni ok. 150 km kw. W sposób autonomiczny jest w stanie wychwycić wiele pocisków jednocześnie.
Izraelskie władze poinformowały, że Żelazna Kopuła w ciągu 38 godzin przechwyciła i zniszczyła 1050 rakiet, które miały spaść na terytorium centralnego i południowego Izraela.
Żelazna Kopuła składa się z dwóch systemów. Proca Dawida (z ang. "David's Sling") oraz Strzała ("Arrow") wyspecjalizowane są w niszczeniu rakiet średniego i dalekiego zasięgu. W skład systemu wchodzą też radary. Jeśli wykryją rakiety, które mogą spaść na tereny zamieszkałe, wystrzeliwują pociski z baterii zainstalowanych na ziemi. Te przechwytują i niszczą cel. Dlatego podczas relacji z incydentów w Izraelu widoczne są lecące nad Izrael rakiety, które są niszczone w powietrzu.
Potrafi też unicestwić inne obiekty - w środę izraelskie ministerstwo obrony poinformowało, że Żelazna Kopuła przechwyciła bezzałogowy statek powietrzny (UAV) wysłany nad Izrael ze Strefy Gazy.
Do tej pory na masową skalę wykorzystany był kilka razy. W 2012 roku zniszczył ponad 500 rakiet w ramach operacji wymierzonej przeciwko Hamasowi, organizacji uznawanej przez Izrael za terrorystyczną.
Element Żelaznej Kopuły Fot. Nehemia Gershuni/Izraelskie ministerstwo obrony/Wikimedia/ CC 3.0
Deklarowana skuteczność Żelaznej Kopuły nie jest całkowita - wynosi ok. 90 proc. Dlatego podczas ostatniego konfliktu na terytorium spadło kilka rakiet, do wystrzelenia których przyznał się Hamas.
Za opracowanie systemu odpowiedzialna jest firma Rafael Advanced Defense Systems, a także Israel Aerospace Industries. Kopuła powstała przy militarnej i finansowej współpracy z USA.