Huawei Watch 3 Pro, czyli mistrz elegancji na nadgarstku. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć [TEST]

Bartłomiej Pawlak
Z zaprezentowanego kilka tygodni temu Huawei'a Watch 3 Pro od pewnego czasu korzystałem, jak ze swojego głównego zegarka. Co się zmieniło względem poprzedniego smartwatcha od Huawei i jak korzysta się z nowego systemu Harmony OS? Oto kilka najbardziej istotnych rzeczy, które trzeba o nim wiedzieć.

1. Rewelacyjny wygląd

Specjaliści Huawei od designu jak zwykle wykonali kawał świetnej roboty. Nowy zegarek Chińczyków wygląda rewelacyjne i - szczególnie w mojej wersji testowego sampla (Elite z bransoletą) prezentuje się niezwykle elegancko. Na najwyższym poziomie stoi też jakość wykonania zarówno zegarka (tytanowa koperta, spód z tworzywa szklano-ceramicznego), jak i bransolety (również tytanowej). 

Niestety zegarek mocno urósł względem Watcha GT 2 Pro, którego mieliśmy okazję poprzednio testować. Ma wymiary 48 x 49,6 mm (ekran ma średnicę 1,43 cala) i grubość 14 mm (nieco więcej w miejscu, gdzie jest czujnik tętna). Już na pierwszy rzut oka jest zauważalnie grubszy od klasycznych zegarków i wielu innych smartwatchy, co trochę przeszkadza.

Huawei Watch 3 ProHuawei Watch 3 Pro fot. Bartłomiej Pawlak

Jest też bardzo ciężki (63 g bez bransolety), przez co do jego wagi trzeba się przyzwyczaić. Mimo, że inteligentne opaski i zegarki nie schodzą z mojego nadgarstka od lat, Watch 3 Pro był dla mnie nieco zbyt masywny, dlatego co kilka godzin musiałem zrobić sobie kilkanaście minut przerwy. Nie ma też mowy o spaniu z takim zegarkiem na ręku. W przypadku Watcha GT 2 Pro nie miałem z tym żadnego problemu.

2. Nowy system Harmony OS

Huawei zapowiadał, że Watch 3 dostanie nowy, autorski system operacyjny Harmony OS i tak też się stało. Rewolucji jednak nie ma. Z perspektywy użytkownika zmieniło się niewiele (żeby nie powiedzieć nic) względem Watcha GT 2 Pro. Wciąż mamy do czynienia z niemal tak samo wyglądającym interfejsem. Tu i ówdzie dodano tylko nieco nowych funkcji, pojawiły się nowe tarcze, a całość działa zauważalnie płynniej (choć na otwarcie części aplikacji trzeba chwilę poczekać).

Huawei Watch 3 ProHuawei Watch 3 Pro fot. Bartłomiej Pawlak

Zupełną nowością jest sklep AppGallery, z którego ściągnąć możemy dodatkowe aplikacje (choć wybór jest skromny). Ja doinstalowałem tylko jedną - Mapy Petal (autorskie mapy Huawei), dzięki czemu wskazówki dotyczące trasy mogłem wyświetlać na zegarku (przydatne na rowerze). Niestety do działania mapy wymagają stałego połączenia ze smartfonem (nie ma też możliwości podglądu widoku mapy na zegarku).

3. Moduły łączności

W Huawei Watch 3 Pro pojawiły się też nowe moduły łączności, których w serii Watch GT nie uświadczyliśmy. Pojawiło się Wi-Fi oraz e-SIM, dzięki czemu możemy mieć stałe połączenie z internetem, a także (tylko w przypadku sparowania numeru przez e-SIM) dzwonić i odbierać/wysyłać SMS-y z dala od telefonu. Oczywiście poza tym mamy tu Bluetooth i GPS, czyli standard w smartwatchach.

Huawei Watch 3 ProHuawei Watch 3 Pro fot. Bartłomiej Pawlak

Ciekawostką jest obecność NFC - moduł niby w zegarku jest, jednak nie mam pojęcia, do czego miałbym go wykorzystać. Huawei Watch 3 nie obsługuje płatności zbliżeniowych i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zacznie. To spory minus, bo w zegarku tej klasy płatności zbliżeniowe powinny działać.

Z ciekawych nowości warto wspomnieć też o czujniku temperatury (czujniki tętna i nasycenia krwi tlenem były już wcześniej). Nie oznacza to jednak, że po włączeniu funkcji zobaczę na ekranie standardowe 36,6 st. Celsjusza. Jak wytłumaczył mi Huawei - czujnik mierzy temperaturę skóry (nie ciała), to dlatego wskazania oscylują wokół 33,4 st. C (pomiary wykonane jeden po drugim potrafią jednak mocno się różnić).

4. Świetna bateria

Czas działania na jednym ładowaniu to jedna z dwóch największych zalet wszystkich zegarków Huawei. Chińczycy optymalizację zużycia energii opanowali do perfekcji, a Watch 3 Pro jest kolejnym zegarkiem, który wytrzymuje ok. 4-6 dni stałej pracy bez ładowania (przy stale włączonym ekranie, Wi-Fi i pomiarach tętna i SpO2.). Po wyłączeniu funkcji Always On Display czas działania zapewne będzie jeszcze dłuższy.

Huawei Watch 3 ProHuawei Watch 3 Pro fot. Bartłomiej Pawlak

Ładowanie (podobnie jak w przypadku Watcha GT 2 Pro) jest bezprzewodowe - poprzez dedykowaną podstawkę magnetyczną lub ładowanie zwrotne z obsługującego funkcje telefonu. Przy okazji warto wspomnieć, że zegarek jest całkowicie wodoszczelny (do 5 ATM).

Krótkie podsumowanie

Huawei Watch 3 Pro to świetny zegarek, który jest (w przeciwieństwie do modeli z serii Watch GT) prawdziwym smartwatchem zdolnym do pracy z dala od telefonu przez długi czas. Licznie funkcje (zarówno sportowe, jak i bardziej biznesowe - np. notatnik lub kalendarz) sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ponarzekać mogę jedynie na brak płatności zbliżeniowych, które przez wielu konkurentów są obsługiwane.

Huawei Watch 3 ProHuawei Watch 3 Pro fot. Bartłomiej Pawlak

Największym plusem Watcha 3 Pro - przynajmniej moim zdaniem - jest rewelacyjny, niezwykle elegancki wygląd. Zegarek idealnie będzie pasował nawet do garnituru, o ile tylko zmieści się po mankietem koszuli. Minusem jest bowiem właśnie przesadna grubość smartwatcha i jego waga. Przed zakupem lepiej wziąć urządzenie do ręki i zastanowić się, czy korzystanie z niego będzie wygodne.

Na koniec cena. 1999 zł w przypadku wersji ze skórzanym paskiem i o 400 zł więcej, jeśli zdecydujemy się na wersję z tytanową bransoletą. To bardzo dużo. Nieco tańszą alternatywą będzie Watch 3, którego ceny to 1699 lub 1799 zł w zależności od wersji.

Więcej o: