Skrajnie prawicowe manifesty będą usuwane z Facebooka. Tak zdecydowali "giganci internetu"

Globalne Forum Internetu Przeciw Terroryzmowi (GIFCT) poszerzy listę treści uznawanych za terrorystyczne manifesty i wezwania skrajnych ugrupowań prawicowych, rasistowskich i neonazistowskich - podał w poniedziałek Reuters.

- Każdy, kto przygląda się współczesnym terroryzmom lub ekstremizmom wie, że istnieją pewne kwestie, które już dziś wymagają zwiększonej uwagi - mówił w rozmowie z Agencją Reutera Nicholas Rasmussen, dyrektor wykonawczy GIFCT. 

Giganci internetu przeciwko rasizmowi

Organizacja utworzona przez tzw. "gigantów internetu", czyli m.in. Facebooka i Microsoft, do tej pory zajmowała się wyszukiwaniem w sieci przekazów ugrupowań islamistycznych, jak Al-Kaida, Państwo Islamskie czy talibowie. Jak poinformował Reuters, w najbliższych miesiącach GIFCT rozszerzy jednak kryteria poszukiwań niebezpiecznych treści o wpisy autorstwa członków ekstremistycznych organizacji, takich jak Proud Boys czy Three Percenters, którzy zostali niedawno uznani w Kanadzie za ugrupowanie terrorystyczne, oraz formacji neonazistowskich.

Zobacz wideo Jak nie dać sobie ukraść konta na Twitterze i Facebooku? Poradnik dla polityków PiS (i nie tylko) [TOPtech]

Agencja Reutera podkreśliła jednak, że kasowanie niebezpiecznych haseł, manifestów i treści w bazie GIFCT nie oznacza, że ekstremiści nie będą mogli publikować agresywnych plików wideo, audio i tekstów na innych platformach.

Tomasz SakiewiczAlbicla w oparach absurdu. Portal "bez cenzury" usuwa konta "niewygodnych" dziennikarzy

Co to jest GIFCT?

Jak wyjaśnił Reuters, GIFCT jest niezależną organizacją, która została powołana w 2017 roku po naciskach rządów krajów europejskich i USA na wielkie firmy internetowe i technologiczne po serii zamachów terrorystycznych w Paryżu i Brukseli.

Baza GIFCT wyławia przede wszystkim treści publikowane przez organizacje i ugrupowania znajdujące się na liście sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także emitowane niegdyś na żywo nagrania ataków terrorystycznych, jak zamach w meczecie w Christchurch w Nowej Zelandii w 2019 roku.

Szturm na KapitolBan dla Trumpa to nie powód do świętowania. "Jutro Facebook może wykorzystać swoją władzę inaczej"

Organizacja bywa jednak krytykowana zarówno za zbyt powolne tropienie niebezpiecznych treści, jak i odwrotnie - za ograniczanie swobody wypowiedzi w sieci. Do GIFCT należą takie firmy jak Reddit, Snapchat, Facebook i należący do niego Instagram, Verizon Media, LinkedIn i Dropbox. 

Więcej o: