Jak wybrać dobry telewizor? Uważaj, żeby nie wyjść ze sklepu z bublem [PODCAST]

OLED czy QLED? Co z matrycą i rozdzielczością? O co chodzi z tym HDR i HDMI 2.1? Wybór telewizora to wędrówka przez pole minowe. W nowym odcinku podcastu TechnoTerapia radzimy, jak się do tego zabrać. Rozmawiamy również o początkach internetu w Polsce.

Koniec wakacji może być dobrym momentem na kupno telewizora. Producenci wkrótce zaczną obniżać ceny tegorocznych modeli, by zrobić miejsce na te, które swoje premiery będą mieć w styczniu. Z kolei modele z 2020 roku można dostać już w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Sęk w tym, że z roku na rok wybór telewizora wydaje się być zadaniem coraz trudniejszym. Jest więcej zmiennych, na które należy zwrócić uwagę. Pojawiają się też nowinki technologiczne. Niektóre realnie wpływają na jakość dźwięku i obrazu. Inne są jedynie marketingowymi sloganami.

Posłuchaj podcastu

TechnoTerapia to technologiczny podcast Gazeta.pl. W kolejnym odcinku Daniel Maikowski oraz Robert Kędzierski wyjaśniają, na co warto zwrócić szczególną uwagę przed kupnem telewizora. Nie zabrakło też cyklu RetroTech i wspomnień związanych z początkami internetu w Polsce.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem telewizora w 2021 roku?

1) FullHD odchodzi na emeryturę. Na razie ekrany FullHD wciąż się bronią. Warto jednak pamiętać, że telewizor ma nam posłużyć przez kilka lat. 4K stało się obowiązującym standardem. Co z 8K? Tak, jak wspomniałem - to wciąż pieśń przyszłości.

2) Unikaj ekranów z matrycą IPS. W przypadku kupna ekranu LCD stajemy przed dylematem: VA czy IPS? Dla mnie wybór jest jasny. O ile matryca IPS oferuje lepsze kąty widzenia, o tyle w tak kluczowych aspektach, jak kontrast i czerń, z kretesem przegrywa z matrycą VA. 

3) OLED czy LCD/QLED? To zależy. Telewizory OLED to przede wszystkim "nieskończony" kontrast i wspaniała czerń oraz bardzo długa żywotność, ale przy tym niewielkie ryzyko wypalania się pikseli i pojawiania się powidoków. Telewizory LCD/QLED to z kolei dobre odwzorowanie kolorów, znakomite HDR, niższa cena, ale kosztem gorszych kątów widzenia, słabszego kontrastu i mniej czarnej czerni.

4) 120 Hz i HDR. Częstotliwość odświeżania matrycy to istotny parametr, który wpływa na płynność obrazu. Matryca 120 Hz to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli sportu i graczy. Technologia HDR to z kolei bardziej kinowe wrażenia. HDR (High Dynamic Range) sprawia, że to, co widzimy na ekranie, lepiej oddaje oryginalny zamysł reżysera. Kolory są bardziej naturalne, co dodaje obrazowi realizmu.

5) Smart TV? Stawiaj na sprawdzone rozwiązania. Funkcje smart odgrywają coraz istotniejszą rolę, szczególnie w sytuacji, gdy wiele osób rezygnuje z linearnej telewizji. Jeśli chodzi o platformy smart TV, to warto stawiać na sprawdzone systemy WebOS (LG), Tizen (Samsung) lub Android TV (telewizory pozostałych marek). Nie polecam eksperymentów z innymi rozwiązaniami.

Więcej o: