Czy można zniknąć z internetu? Mamy złe wieści. Jest już za późno [PODCAST]

Usunięcie naszej cyfrowej tożsamości jest niezwykle trudne, a często wręcz niemożliwe. Możemy jednak wykonać szereg kroków, dzięki którym lepiej zadbamy o prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Rozmawiamy o nich w kolejnym odcinku podcastu TechnoTerapia.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że dostęp do "darmowych" serwisów, takich jak Facebook, Google Photos czy Instagram, wcale nie jest darmowy. "Płacimy" za niej swoimi danymi osobowymi, które z roku na rok stają się coraz cenniejszą "walutą".

Nie czytamy również regulaminów usług i nie korzystamy z oferowanych przez poszczególne serwisy  ustawień prywatności, przez co narażamy się na ataki phishingowe bądź kradzież tożsamości. W efekcie nasze prywatne dane znajdują się dziś na wielu serwerach i wielu bazach danych, a ich usunięcie z tych miejsce jest niezwykle trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Posłuchaj podcastu

TechnoTerapia to technologiczny podcast Gazeta.pl. W kolejnym odcinku Daniel Maikowski oraz Robert Kędzierski rozmawiają o tym, jak lepiej zadbać o naszą prywatność w sieci. Nie zabrakło też cyklu RetroTech i wspomnień związanych z naszymi pierwszymi grami i konsolami.

Czy można całkowicie zniknąć z sieci? Nie. Niestety mleko się już rozlało. Możemy natomiast poczynić kilka kroków, które pozwolą nam oczyścić naszą sieciową tożsamość i lepiej zadbać o prywatność.

Zobacz też: Jak wybrać dobry telewizor? Uważaj, żeby nie wyjść ze sklepu z bublem [PODCAST]

  1. Usuń lub dezaktywuj swoje konta w sieciach społecznościowych. Jeśli musisz lub chcesz z nich dalej korzystać, to skorzystaj z oferowanych przez te usługi ustawień prywatności. Możesz ukryć określone dane przed innymi użytkownikami tych serwisów.
  2. Usuń niepotrzebne konta w sklepach internetowych. Planujesz jednorazowy zakup w sklepie? Nie zakładaj konta. Skorzystaj z możliwości zakupów bez rejestracji.
  3. Twoje dane (np. PESEL) pojawiły się w wynikach Google'a? Możesz skontaktować się z firmą i wypełnić wniosek o usunięcie tych danych.
  4. Usuń niepotrzebne konta e-mail. Włącz również dwuetapową weryfikację użytkownika dla tych kont, z których nadal chcesz korzystać. 
  5. Czytaj regulaminy serwisów. Dzięki temu dowiesz się, co administrator danego serwisu może zrobić z twoim danymi osobowymi, np. z opublikowanymi zdjęciami.
  6. Płać bezpiecznie. Korzystaj z jednorazowych płatności, np. z BLIK-a. Nie podawaj danych swojej karty kredytowej/płatniczej, jeśli nie ma takiej potrzeby.
  7. Sprawdź, czy nie padłeś ofiarą wycieku danych - https://haveibeenpwned.com/
  8. Korzystaj z VPN i z szyfrowania plików
  9. Zmień wyszukiwarkę internetową. Na Google'u świat się nie kończy.
Więcej o: