Zagadka rozwiązana. Wiemy już, dlaczego nowy model PlayStation 5 jest lżejszy od "oryginału"

Daniel Maikowski
Nowy wariant PlayStation 5 Digital Edition jest lżejszy o 300 gram od modelu, który miał swoją premierę w listopadzie ubiegłego roku. Okazuje się, że Sony znacznie "odchudziło" układ chłodzenia urządzenia, co niekoniecznie przysłużyło się jego temperaturze.

W ubiegłym tygodniu media obiegły informacje o odświeżonym wariancie konsoli PlayStation 5 Digital Edition, który miał już trafić do sklepów w Japonii i Australii. Różnice w stosunku do "oryginalnego" PS5 okazały się niewielkie. Nowsza wersja konsoli jest po prostu nieco lżejsza - dokładnie o 300 g. Producent zastosował też nową podstawkę z wygodniejszą w montażu śrubką.

 

PlayStation 5 jest teraz lżejsze. Wiemy już dlaczego

Przez kilka ostatnich dni wiele osób głowiło się nad tym, co wpłynęło na mniejszą wagę nowego PS5 Digital Edition. Teraz poznaliśmy odpowiedz na to pytanie. A to za sprawą, Austina Evansa, znanego YouTubera, który sprowadził konsolę z Japonii, a następne zajrzał do jej wnętrza.

Okazuje się, że "odchudzone" PlayStation 5 posiada zmniejszony układ chłodzenia w stosunku do wersji, która premierę miała w listopadzie ubiegłego roku. Z testów przeprowadzanych przez Austina Evansa wynika, że w efekcie nowa konsola mocniej się nagrzewa. Różnice w temperaturach nie są jakoś ekstremalnie duże, gdyż sięgają od 3 do 5 stopni Celsjusza, ale jednak występują.

PlayStation 5PlayStation 5 fot. YouTube.com/Austin Evans

Trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego Sony zdecydowało się na taki właśnie krok. Być może już teraz Japończycy rozważają wprowadzanie na rynek modelu PlayStation 5 Slim i chcą sprawdzić, jak zmniejszenie radiatora wpłynie na ogólną wydajność urządzenia? To jednak tylko luźne dywagacje.

Posłuchaj podcastu

PlayStation 5 ze wsparciem dla dysków SSD M.2

Kilka tygodni temu Sony poinformowało, że już wkrótce PlayStation 5 zaoferuje wsparcie dla dysków SSD M.2 od zewnętrznych producentów.  Aktualizacja systemu, która umożliwi instalację dodatkowej pamięci w konsoli, jest w drodze, a pierwsi szczęśliwcy już testują tę funkcję.

Poznaliśmy również wymagania stawiane producentom dysków:

  • Interfejs: PCIe Gen 4.0 (x4) M.2 NVMe SS
  • Pojemność: 250 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TB lub 4 TB
  • Wymagany radiator: wbudowany lub dodany we własnym zakresie
  • Zalecany odczyt sekwencyjny: 5500 MB/s
  • Kształt: 2230, 2242, 2260, 2280 lub 22110
  • Wymiary całkowite z radiatorem: 110 x 25 x 11,25 mm
  • Maksymalna wysokość radiatora (nad dyskiem SSD): 2,45 mm
  • Maksymalna wysokość radiatora (powyżej SSD): 8 milimetrów.
Więcej o: