Facebook zapyta cię o datę urodzenia. Nie podasz? Pożegnasz się z Instagramem

Instagram zapowiedział, że już niebawem zacznie prosić użytkowników o podanie daty urodzenia. Ci, którzy pomimo wielu prób nie podadzą daty swoich urodzin, będą musieli pożegnać się z Instagramem. Oficjalnym powodem jest konieczność weryfikacji wieku w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Zobacz wideo Szukasz alternatywy dla Messengera? Oto cztery komunikatory, które zapewnią ci większą prywatność

Facebook co jakiś czas wprowadza nowości zarówno do najpopularniejszej platformy społecznościowej na świecie, jak i do Messengera i Instagrama. Część nowości jest przyjmowana pozytywie, jednak najnowsze zmiany - delikatnie mówiąc - nie wszystkim przypadną do gustu.

Instagram poprosi Cię o datę urodzenia. Nie podasz? Pożegnaj się z kontem

Użytkownicy Instagrama przy zakładaniu konta mogą podać swoją datę urodzenia. Na razie wypełnienie tego pola nie jest obowiązkowe, dlatego część użytkowników - w trosce o swoją prywatność - pozostawiło je puste. Niebawem Instagram zamieni jednak zasady i zacznie dopominać się o podanie daty.

Jak zapowiedziano na blogu Instagrama, użytkownicy, którzy zalogują się na konto, zobaczą komunikat z prośbą o podanie swojej daty urodzenia. Będą mogli zignorować informację, jednak i tak pojawi się ona przy kolejnych odwiedzinach. Jeśli - pomimo kilku ponagleń - użytkownik nie poda swojej daty urodzenia, zwyczajnie straci dostęp do Instagrama.

Instagram wprowadza obowiązek podania daty urodzeniaInstagram wprowadza obowiązek podania daty urodzenia fot. Instagram Blog

Co więcej, podanie fałszywej daty urodzenie nie będzie najlepszym pomysłem. Platforma opracowała algorytm, który pozwoli oszacować przybliżony wiek użytkownika na podstawie różnych informacji dostępnych na profilu, np. postów z życzeniami urodzinowymi od znajomych. Jeśli oszacowania algorytmu i data podana przez użytkownika będą się różnić, Instagram znów wyświetli okienko z prośbą o podanie właściwej daty urodzenia. 

Zmiany mają ochronić najmłodszych użytkowników

Brzmi brutalnie, jednak Instagram tłumaczy, że zmiany są konieczne, aby chronić najmłodszych użytkowników platformy. W ostatnim czasie Facebook wprowadził w społecznościówce zasady, które mają sprawić, że Instagram będzie miejscem przyjaznym nie tylko dla dorosłych, ale i dzieci.

I tak od marca dorośli użytkownicy nie mogą wysyłać wiadomości do osób poniżej 18. roku życia, a od lipca nowe konta dzieci przed 16. rokiem życia są domyślnie prywatne. Kolejna zmiana to blokowanie wyświetlania części reklam niepełnoletnim użytkownikom. Oczywiście Instagram korzysta też z danych na temat wieku użytkownika, aby lepiej personalizować reklamy w serwisie.

Na razie nie podano, od kiedy niepodanie daty urodzenia będzie skutkować blokowaniem dostępu do Instagrama. Zmiany wejdą jednak zapewne w życie w najbliższych dniach lub tygodniach. 

Więcej o: