Miliarderzy szukają sposobu na nieśmiertelność. Tajemnicza firma ściąga najlepszych naukowców

Daniel Maikowski
Tajemniczy startup izraelsko-rosyjskiego miliardera szuka sposobu na odwrócenie procesu starzenia się. W projekt zaangażował się m.in. znany noblista, a wsparcie finansowe miałby zaoferować najbogatszy człowiek na świecie - Jeff Bezos.

Jak donosi MIT Technology Review, w październiku ubiegłego roku Jurij Milner zorganizował w swojej ekstrawaganckiej willi w Palo Alto konferencję, na którą zaprosił grupę wybitnych naukowców. Temat spotkania? Sposoby, jak biotechnologia mogłaby pomóc w odwróceniu procesu starzenia się.

Zobacz wideo Kultowy XP i "pluskwa millenijna". Oto najlepsze i najgorsze wersje Windowsa [TOPtech]

Jurij Milner to znana postać w świecie technologii. Izraelsko-rosyjski miliarder przez lata był prezesem jednego z najważniejszych koncernów internetowych w tym kraju - Mail.ru. Swoją fortunę zbił również m.in. na inwestycji w Facebooka. Milner jest też inicjatorem i fundatorem nagrody Breakthrough Prize, która każdego roku przyznawana jest wybitnym fizykom, biologom oraz matematykom.

Altos Labs, czyli jak zyskać nieśmiertelność

Rezultatem konferencji w Palo Alto było powstanie inicjatywy Altos Labs. Nowy startup miałby zająć się technologią biologicznego przeprogramowania, czyli sposobu na odmłodzenie komórek w laboratorium, co w przyszłości mogłoby doprowadzić do wydłużenia ludzkiego życia.

Altos Labs od miesięcy pracuje nad pozyskaniem do swojej inicjatywy najlepszych naukowych umysłów na świecie, którym oferuje absurdalnie wysokie stawki sięgające nawet pięciokrotności ich zarobków. Z ustaleń MIT Technology Review wynika, że firma zamierza stworzyć ośrodki badawcze w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Japonii.

W projekt zaangażowany jest m.in. Shin’ya Yamanaka, japoński naukowiec oraz wybitny specjalista w dziedzinie komórek macierzystych, który w 2012 r. otrzymał Nagrodę Nobla. Japończyk jako pierwszy uzyskał tzw. indukowane pluripotentne komórki macierzyste - przekształcił dojrzałe komórki tak, że przypominały one komórki zarodków - tworzywo wszystkich tkanek ciała. 

Jest jeszcze wiele przeszkód do pokonania, ale uważam, że istnieje spory potencjał

- tak o swoim zaangażowaniu w projekt Altos Labs mówił Yamanaka w rozmowie z MIT Tech Review.

Innym znanym naukowcem zaangażowanym w prace Altos Labs ma być też Juan Carlos Izpisua Belmonte, który uczestniczył m.in. w badaniach nad mieszaniem embrionów człowieka i małpy. O Belmonte zrobiło się głośno w 2017 r., gdy przeprowadził eksperyment połączenia ludzkich komórek macierzystych z komórkami jajowymi świni, które następnie implantowano do macicy zwierzęcia.

Jak tłumaczył w kwietniu Belomonte, jego badania mogą "utorować drogę do rozwiązania problemu poważnego niedoboru narządów do przeszczepów, a także pomóc lepiej zrozumieć wczesny rozwój człowieka, postęp choroby i starzenie się".

W tej sytuacji trudno dziwić się, że hiszpański biochemik znalazł się na szczycie "listy życzeń" Jurija Milnera i Altos Labs. Co ciekawe, sam naukowiec oficjalnie nie potwierdził zaangażowania w projekt.

Oczywiście prace prowadzone przez Altos Labs będą wymagać pieniędzy. Dużych pieniędzy. Proces poszukiwania sposobu na nieśmiertelność może bowiem zająć nie całe lata, ale raczej dekady. Co więcej, na końcu może się okazać, że założony przez Altos Labs cel i tak nie zostanie zrealizowany.

Jurij Milner, którego majątek "Forbes" szacuje na 4,8 mld dolarów, miał zachęcić do zainwestowania w projekt innych miliarderów - w tym najbogatszego człowieka na świecie - Jeffa Bezosa. 

Więcej o: