Bitcoin prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze. To pierwszy taki kraj na świecie

W Salwadorze kryptowaluta bitcoin stała się od dziś prawnym środkiem płatniczym. Salwador jest pierwszym krajem na świecie, który uznał bitcoina jako oficjalny środek płatniczy.

Rząd Salwadoru rozpoczął wcześniej zakup monet. Dzięki temu zapewniona została płynność dla sprzedawców i osób fizycznych, które skorzystają z nowej waluty. Bitcoin będzie środkiem płatniczym razem z dolarem.

Zobacz wideo Ransomware to już prawdziwa plaga. Straty firm są liczone w miliardach dolarów [TOPtech]

Bitcoin w Salwadorze poprzedzony przygotowaniami

Wcześniej w Salwadorze powstał fundusz powierniczy Bitcoin Trust, którego wartość to 150 miliardów dolarów. 23,3 miliona dolarów z funduszu przeznaczono na instalację kilkuset automatów bitcoinowych - bitomatów. Urządzenia działają tak samo, jak bankomaty: można z nich wypłacać oraz wpłacać do nich pieniądze.

Ponadto dla obywateli przygotowano aplikację, dzięki której obywatele Salwadoru mają możliwość dokonywania transakcji albo w bitcoinach, albo w dolarach. Każdy, kto pobierze aplikację, otrzyma 30 dolarów.

Salwador przekonuje obywateli do bitcoina, kraj jest podzielony

W kraju trwa kampania zachęcająca do korzystania z kryptowaluty. Zwolennicy wprowadzenia nowego środka płatniczego - z prezydentem kraju Nayibem Bukele na czele - od miesięcy przekonują, że bitcoin pozwoli zaoszczędzić ponad 400 milionów dolarów rocznie na transakcjach finansowych między Salwadorem a Stanami Zjednoczonymi. Tylko w ubiegłym roku przekazy pieniężne do Salwadoru wyniosły prawie 6 miliardów dolarów, czyli 23 procent jego produktu krajowego brutto. Teraz transakcje będą darmowe.

Salwadorczycy są podzieleni w sprawie nowej waluty. Część uważa, że będzie to korzystne dla nich i dla finansów publicznych, część z kolei krytykuje władze, oskarżając je o tworzenie możliwości dla przestępców finansowych. Problemem w kraju jest duża przestępczość, którą nakręcają gangi narkotykowe. Wprowadzenie bitcoina może jeszcze bardziej utrudnić śledzenie nielegalnych transakcji. 

Prezydent Salwadoru nazywany "latynoamerykańskim Trumpem" zaapelował do obywateli o cierpliwość przy wprowadzeniu bitcoina. Podkreślił, że ta innowacja potrzebuje czasu, jest także obarczona ewentualnymi błędami.

Wcześniej, światowe organy regulacyjne włączyły zmienność stóp zwrotu z kryptowalut do systemu nadzoru. Uważają, że istnieje ryzyko narażenia systemu finansowego na niestabilność w przypadku nagłego spadku wartości alternatywnych środków płatniczych. W ostatnich miesiącach kurs bitcoina był niestabilny.

Więcej o: