14 lat temu Steve Jobs pokazał pierwszego iPhone'a i zmienił zasady gry. Czy Apple znów nas zaskoczy? [PODCAST]

Już 14 września Tim Cook zaprezentuje światu iPhone'a 13. W kolejnym odcinku podcastu TechnoTerapia rozmawiamy o naszych prognozach i oczekiwaniach związanych z nowym smartfonem Apple. Wspominamy również pierwszego iPhone'a, który rodził się w bólach.

Premiera iPhone'a 13 już za kilka dni. We wtorek 14 września Tim Cook wyjdzie na scenę Steve Jobs Theater i zaprezentuje kolejną generację urządzenia, które do tej pory sprzedało się na świecie w ponad dwóch miliardach egzemplarzy. Czego możemy spodziewać się po nowym iPhonie?

Posłuchaj podcastu

TechnoTerapia to technologiczny podcast Gazeta.pl. W kolejnym odcinku Daniel Maikowski oraz Robert Kędzierski rozmawiają o premierze iPhone'a 13. Nie zabrakło też cyklu RetroTech, w którym wracamy do fascynującej historii powstania pierwszego iPhone'a.

Czytaj też: Jak rodził się iPhone. Jobs go nie chciał. Kiedy zobaczył prototyp powiedział "Zabierzcie to"

Premiera iPhone'a 13. Czego możemy się spodziewać?

iPhone 13 - podobnie jak w ubiegłym roku - trafi do sprzedaży w czterech wariantach. Będą to:

  • 5,4-calowy iPhone 13 mini z ekranem OLED LTPS, 60 Hz
  • 6,1-calowy iPhone 13 z ekranem OLED LTPS, 60 Hz
  • 6,1-calowy iPhone 13 Pro z ekranem OLED LTPO, ProMotion 120 Hz
  • 6,7-calowy iPhone 13 Pro Max z ekranem OLED LTPO, ProMotion 120 Hz

Nowe iPhone'y mają doczekać się tylko niewielkich zmian w designie. Ciekawiej prezentuje się kwestia nowego wyświetlacza. Apple wyposaży iPhone'a 13 w ekran 120 Hz ProMotion, choć zmiana ta dotyczy jedynie wersji Pro - tańsze modele mają korzystać z panelu 60 Hz.

Sercem iPhone'a 13 będzie nowy układ Apple A15. Raczej nikt nie ma wątpliwości, że znów będzie to najwydajniejszy mobilny procesor na rynku, który okaże się o 30-40 procent szybszy od poprzednika.

Jedną z największych wad ubiegłorocznych modeli iPhone'a był czas pracy baterii. Apple jest ponoć świadome tego problemu, a rozwiązaniem ma być powiększenie akumulatorów w najnowszych modelach. Możliwe, że nowe iPhone'y zaoferują też wsparcie dla ładowarek o mocy 25W.

Obiektywy w nowych iPhone'ach mają dysponować większymi matrycami, Mają być też jaśniejsze. W przypadku głównego aparatu spodziewamy się światła f/1.6, a w przypadku oczka szerokokątnego - f./1.8. Sporo mówi się o nowych funkcjach wideo.

 

Jak rodził się iPhone? Steve Jobs wcale go nie chciał.

29 czerwca 2007 r. odbyła się premiera pierwszego iPhone'a. Urządzenie, które zmieniło nasz sposób interakcji z technologią, powstawało z wielkim trudem. Pierwsze prototypy rozczarowały Steve'a Jobsa, który stwierdził nawet, że nie chce już robić telefonu. Prace nad nim były istnym koszmarem. W cyklu RetroTech przypominamy kulisy wydarzeń poprzedzających prezentację pierwszego smartfona Apple.

Więcej o: