Rząd zgarnie nasze pieniądze z telefonów na kartę? Tłumaczymy zamieszanie [PODCAST]

Rząd chce przejmować środki użytkowników telefonii komórkowej, które "zalegają" na kontach operatorów. Co stanie się z tymi pieniędzmi i dlaczego to kiepski pomysł? Rozmawiamy o tym w najnowszym odcinku podcastu TechnoTerapia.

Rząd chce przejąć środki z kart prepaid, które "zalegają" na kontach operatorów. W świetle nowych przepisów użytkownik, który nie zwróci się z żądaniem przez sześć miesięcy od wygaśnięcia ważności usługi, traci środki, które ma przejąć Skarb Państwa, a dokładniej "państwowy fundusz celowy".

Posłuchaj podcastu

TechnoTerapia to technologiczny podcast Gazeta.pl. W kolejnym odcinku Daniel Maikowski oraz Robert Kędzierski rozmawiają o zaskakującym pomyśle rządu, który chce położyć ręce na niewykorzystanych środkach z kart prepaid.  Nie zabrakło również cyklu RetroTech i wspomnień związanych z kultowymi telefonami komórkowymi, takimi jak Nokia 3310 czy Siemens SL45.

Zaległe środki na kartach prepaid. Co dzieje się z nimi obecnie?

W świetle obowiązujących obecnie przepisów oraz ostatnich decyzji szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdy konsument upomni się o zwrot niewykorzystanych środków, sieci komórkowe powinny je oddać. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na taki krok, to pieniądze pozostają na koncie danego operatora. Nie ma możliwości, aby środki te odzyskać w sposób automatyczny.

Co rząd chce zrobić z pieniędzmi, które zabierze telekomom?

Rząd zapowiada utworzenie Funduszu Szerokopasmowego. Ma być to "państwowy fundusz celowy, którego celem jest wspieranie rozwoju podaży i popytu na nowoczesne usługi łączności elektronicznej oraz rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa".

Przedstawimy finalny projekt w ciągu kilku tygodni. Byłbym bardzo szczęśliwy, gdyby stało się to jeszcze we wrześniu

- zapewnił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za cyfryzację.

O jak dużej kwocie mówimy?

Szacuje się, że w rękach klientów telefonii komórkowej w Polsce znajduje się obecnie ok. 15 mln aktywnych kart prepaid. Rząd przewiduje, że wprowadzając nowe przepisy, pozyska od operatorów nawet 100 mln złotych. 

Dlaczego w nowym pomyśle rządu wcale nie chodzi o dobro klientów telekomów? Jak na tę propozycję zareagował UOKiK? Więcej na ten temat usłyszysz w nowym odcinku podcastu TechnoTerapia.

Więcej o: