Klienci źli na Lidla, bo aplikacja nie działa na starszych smartfonach. Sieć tłumaczy. Kto ma rację?

Daniel Maikowski
Nowa wersja aplikacji Lidl Plus nie działa na smartfonach z Androidem 6.0 oraz ze starszymi wersjami systemu. Wielu klientów nie kryje swojego rozczarowania. Sęk w tym, że za całą sytuację trudno winić samego Lidla.

Lidl Plus to stworzona przez niemiecką sieć dyskontów aplikacja, dzięki której klienci mogą korzystać z promocji i zniżek na zakupy. Appka cieszy się sporą popularnością. Wystarczy wspomnieć, że tylko ze samego sklepu Google Play pobrało ją ponad 1 mln użytkowników, a poza wersją na Androida dostępna jest również wersja na urządzenia z systemem iOS.

Zobacz wideo "Składak" inny niż wszystkie? Co potrafi Samsung Galaxy Z Flip 3? [TOPtech]

Lidl Plus nie zadziała na smartfonach ze starym Androidem. Klienci wściekli

Kilka tygodni temu Lidl zaktualizował swoją aplikację. Otrzymała ona odświeżoną szatę graficzną i kilka innych usprawnień. Pojawił się jednak pewien problem. Po ostatniej aktualizacji Lidl Plus przestał być kompatybilny z Androidem w wersji 6.0. Mocno zirytowało to użytkowników starszych smartfonów, którzy wkrótce mogą stracić możliwość korzystania z promocji i zniżek w Lidlu.

W sieci pojawiło się sporo komentarzy krytykujących postawę Lidla. Niektórzy wprost zarzucali sieci, że zadała ona cios mniej zamożnym klientom, których często nie stać na kupno nowszego telefonu.

Witam, niestety wychodzi na to, że Lidl ma w głębokim poważaniu klientów, którzy mają starsze telefony. Typowy konsumpcjonizm, tylko nowe i nowe... Albo kupisz nowy smartfon albo aplikacjo baj, baj... Przykre to że taka firma nie dba o wszystkich swoich Klientów

- napisał jeden z użytkowników aplikacji.

Właśnie Lidl odciął wielu stałych klientów od aplikacji wymagając androida 7.0 dla swojej aplikacji. Teraz babcie i dziadkowie ze starszymi urządzeniami muszą biec kupować nowe smartfony, żeby móc korzystać z promocji w Lidlu. Po co? Przecież to nie jest jakaś kosmiczna aplikacja.

- dodaje inna osoba.

LidlLidl fot. DM

Lidl odniósł się do całego zamieszania w krótkim oświadczeniu

Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie Lidl Plus, konieczne jest bieżące aktualizowanie aplikacji. Dlatego praktyką jest stosowanie powiadomień, które poinformują użytkownika o konieczności aktualizacji lub np. ewentualnej zmianie regulaminu. Jest to konieczne, aby użytkownik był na bieżąco informowany o zmianach oraz aby zapewnić możliwie najwyższe bezpieczeństwo i najniższą awaryjność aplikacji

- tłumaczyła Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR.

Aktualnie, aby pobrać aplikację konieczne jest posiadanie urządzenia z wersją systemu Android 7.0 lub wyższą, czy też iOS 13 lub wyższą. Z uwagi na specyfikę systemów, niektóre funkcje aplikacji z niższymi wersjami systemu mogłyby nie być obsługiwane, działać nieprawidłowo lub powoli

- dodała.

Lidl Plus nie działa na starszych smartfonach. Kto zawinił?

Klienci Lidla mają oczywiście prawo czuć irytację. Sęk w tym, że winą za sytuację trudno obarczać samą sieć. Aktualizacje aplikacji są dla twórców koniecznością, a fakt, że Lidl Plus nie wspiera już smartfonów z Androidem 6.0 może wynikać z wielu przyczyn. Najprawdopodobniej chodzi tu o względy bezpieczeństwa.

Android 6.0 to system, który swoją premierę miał w 2015 r. Już od kilku lat nie otrzymuje on aktualizacji bezpieczeństwa, co sprawia, że jest bardziej podatny na ataki. Być może właśnie to skłoniło twórców Lidl Plus do podniesienia wersji API. Nie można zapominać o tym, że w aplikacji znajdują wrażliwe dane na temat jej użytkowników, które mogłyby stać się potencjalnym celem cyberprzestępców.

Jeśli można kogoś winić za zaistniałą sytuację, to przede wszystkim producentów tańszych smartfonów z Androidem, którzy nie oferują użytkownikom nowych wersji systemu. To dość powszechny problem. Często zdarza się, że urządzenie już po roku od premiery zostaje całkowicie odcięte od aktualizacji.

Szkoda tylko, że Lidl w czytelny sposób nie wyjaśnił tego swoim klientom. W całej tej "aferze" zabrakło jasnej i czytelnej komunikacji ze strony niemieckiej sieci. I chyba tylko za to można ją winić.

Udział w rynku poszczególnych wersji systemu AndroidUdział w rynku poszczególnych wersji systemu Android Statcounter

Abstrahując od powyższego warto dodać, że problem dotyczy jedynie niewielkiej liczby klientów i chyba został nieco rozdmuchany. Ze statystyk firmy Stacounter dla Polski wynika, że udział Androida w wersji 6.0 lub starszej w rynku wynosi obecnie mniej niż 7 proc. i ciągle spada.

Więcej o: