Awaria Facebooka. To znowu się dzieje, coraz więcej zgłoszeń użytkowników

Użytkownicy Facebooka raportują w czwartek o problemach z serwisem społecznościowych. To już druga awaria w tym tygodniu.

Serwis DownDetector zamieścił wykres z którego wynika, że w okolicach godz. 18 znacząco wzrosła liczba raportowanych problemów z działaniem Facebooka. To kolejna w tym tygodniu awaria platformy Marka Zuckerberga. Do poprzedniej doszło w poniedziałek 4 października.

Awaria FacebookaAwaria Facebooka Fot. Screenshot z serwisu downdetector.com

Dzień, w którym zabrakło Facebooka

Poniedziałkowa awaria Facebooka miała zasięg globalny - nie działały również inne serwisy należące do grupy, jak Messenger, Instagram czy WhatsApp. Problemy z ich dostępnością trwały przez sześć godzin. To najdłuższa przerwa w działaniu w historii portali. Przyczyną problemu była błędna aktualizacja protokołu BGP - systemu, który "steruje" ruchem w sieci.

Awaria Facebooka trwała przez około 6 godzin i dotknęła użytkowników na całym świecie. Problemy dotyczyły zarówno popularnego serwisu społecznościowego, jak i innych usług należących do amerykańskiej firmy - Instagrama, Messengera oraz WhatsAppa. Co było jej przyczyną?

Awaria Facebooka i Instagrama (zdjęcie ilustracyjne)Awaria Facebooka. "Czas odnaleźć hasło do Gadu-Gadu" [KOMENTARZE]

W skrócie, winnym okazała się błędna aktualizacja protokołu BGP, który stanowi podstawę działania współczesnego internetu. System ten "steruje" ruchem w sieci i decyduje o tym, jaką trasę mają obrać poszczególne pakiety danych, aby jak najszybciej dotrzeć z miejsca A do miejsca B. 

Zobacz wideo Nie ufasz Facebookowi? Oto trzy najlepsze alternatywy dla WhatsAppa i Messengera [TOPtech]

Facebook całym światem

W poniedziałek tysiące zgłoszeń dotyczących możliwej awarii odnotowali wszyscy najwięksi dostawcy internetu w Polsce - Orange, UPC, Plus, Play, T-Mobile, czy Vectra. Sęk w tym, że u żadnego z tych operatorów awarii nie było. Najwyraźniej ich klienci doszli do wniosku, że skoro nie działa Facebook oraz Instagram, to nie działa też cały internet

FacebookAwaria pokazała, że dla wielu Facebook jest całym internetem. To trochę przerażające

Z naszych informacji wynika, że w poniedziałkowy wieczór był bardzo trudnym czasem dla osób, które pracują w call-center poszczególnych telekomów. Przez kilka godzin musieli oni bowiem tłumaczyć zdenerwowanym klientom, że awaria dotyczy jedynie Facebooka, a nie całego internetu.

Więcej o: