Nie FIFA, a EA Sports FC? Słynna seria gier piłkarskich może wkrótce zmienić nazwę

Daniel Maikowski
Electronics Arts może zmienić nazwę swojej słynnej gry piłkarskiej. Firma poinformowała już o takiej ewentualności, a do tego złożyła już odpowiednie wnioski w urzędach ds. własności intelektualnej. Powód? Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze.

FIFA, czyli najsłynniejsza gra piłkarska na świecie, nie zmieniała swojej nazwy od początków serii, czyli od 1993 roku, gdy swoją premierę miała FIFA International Soccer. Tytuł ten nawiązuje oczywiście do Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej - FIFA (fr. Fédération Internationale de Football Association), która podpisała z firmą Electronics Arts umowę licencyjną.

Zobacz wideo 500 mln sprzedanych egzemplarzy. Ta gra nie miała sobie równych. Oto najpopularniejsze gry w historii [TOPtech]

Dotychczas współpraca między obydwoma podmiotami układała się raczej wzorcowo. Sęk w tym, że rosnąca popularność FIFY (gry) sprawiła, że FIFA (organizacja) zaczęła zastanawiać się, czy "nie sprzedała skóry zbyt tanio". Wkrótce obecna umowa dobiega końca, a to daje Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej Możliwość renegocjacji jej warunków i zażądania większych pieniędzy.

I są ku temu powody. W ostatnich latach FIFA stała się dla EA maszynką do zarabiania pieniędzy, na co wpływ miało przede wszystkim udostępnienie graczom niezwykle popularnego trybu Fifa Ultimate Team, który napędzany jest - a jakże - budzącym kontrowersje systemem mikropłatności.

EA zmieni nazwę? To bardzo prawdopodobne

Electronics Arts doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że negocjacje z włodarzami FIFA mogą okazać się niezwykle trudne. Obecna umowa na wykorzystanie w tytule gry nazwy FIFA wygasa 30 grudnia 2022 roku, a "Elektronicy" nie chcą zostać z niczym. Z tego powodu kanadyjska firma kilka dni temu wydała oficjalny komunikat, w którym poinformowała, że rozważa zmianę nazwy swojej serii gier.

Z kolei na początku tego tygodnia na jaw wyszły nowe informacje. Okazuje się, że EA nie zasypia gruszek w popiele i już działa. Do urzędów ds. własności intelektualnej w Wielkiej Brytanii i na terenie Unii Europejskiej trafił wnioski o zastrzeżenie nazwy EA Sports FC. Wszystko wskazuje na to, że właśnie taką nazwę może otrzymać słynna gra piłkarska, gdyby negocjacje z FIFA spełzły na niczym.

Oczywiście niewykluczone, że ostatnie działania Electronics Arts to po prostu próba wywarcia presji na Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej i uzyskania lepszej pozycji negocjacyjnej. Mając w rękach alternatywną nazwę dla swojej serii gier, EA łatwiej będzie zbić cenę za przedłużenie licencji.

Więcej o: