Czarny Piątek czy "czarna ściema"? Uważaj na fałszywe promocje w sklepach [PODCAST]

Zbliżający się wielkimi krokami Black Friday (26 listopada) może być dobrą okazją do tego, aby upolować jakiś produkt w niższej cenie. Niestety w Polsce o prawdziwych promocjach wciąż możemy jedynie pomarzyć. "Święto zakupów" w naszym kraju to często "święto ściemy".

Black Friday to zakupowa tradycja, która — jak wiele innych zwyczajów — przybyła do Polski z USA. W kraju tym już od lat 50. XX wieku piątek następujący po Dniu Dziękczynienia uważany jest za "święto zakupów". Wielu Amerykanów tego dnia bierze w pracy dzień wolny, a sklepy organizują liczne promocje i obniżają ceny o 50, 60, a nawet 80 procent.

Posłuchaj podcastu

TechnoTerapia to technologiczny podcast Gazeta.pl. W nowym odcinku Daniel Maikowski oraz Robert Kędzierski zastanawiają się nad sensem polskiego Czarnego Piątku. Nie zabrakło również cyklu RetroTech, w którym wspominamy pierwsze wojny przeglądarek internetowych.

O ile polskie sklepy w ostatnich latach pokochały Czarny Piątek, o tyle wciąż nie grają z nami na takich samych zasadach, co ich amerykańskie odpowiedniki. Black Friday w naszym kraju, to często wciąż "święto ściemy", a nie "święto promocji".

Black Friday "po polsku". Obniżki czy podwyżki?

Potwierdzają to dane zebrane przez firmę Deloitte, która przyjrzała się skali obniżek cen i promocji podczas ubiegłorocznego Czarnego Piątku. W 2020 r. różnica w obniżonych cenach analizowanych kategorii produktów wynosiła średnio zaledwie 3,5 proc.

W tym samym czasie średni wzrost cen wyniósł 3,42 proc., więc możemy mówić, że de facto w Black Friday wartość badanego koszyka produktów się nie zmieniła (!). Mówiąc brutalnie: Black Friday  w naszym kraju to często wciąż "święto ściemy", a nie "święto promocji

- podkreślają autorzy raportu.

Dlatego do promocji na Black Friday (czy też Black Week — bo festiwal wyprzedaży rozciągnął się już na cały tydzień) należy podchodzić z dystansem i sporą dozą nieufności. Szczególnie że sklepy chwytają się różnych sztuczek, by wmówić nam, że promocją jest coś, co nią nie jest.

Jak nie dać się nabrać na fałszywe promocje w Black Friday? Jak uchronić się przed sztuczkami sklepów? Słuchaj najnowszego odcinka podcastu TechnoTerapia.

Więcej o: