Sony szykuje odpowiedź na usługę Xbox Game Pass. Nadchodzi projekt "Spartacus"

Daniel Maikowski
Sony planuje uruchomienie nowej usługi subskrypcyjnej dla użytkowników konsol PlayStation 4 i 5 Jak wynika z ustaleń Bloomberga, projekt "Spartacus" to bezpośrednia odpowiedź na cieszącą się coraz większą popularnością usługę Xbox Game Pass.

O sukcesie Game Passa nikogo przekonywać chyba nie trzeba. Jak wynika z danych, którymi podzielił się sam Microsoft, z "Netfliksa dla gier" korzysta dziś już ponad 18 mln użytkowników na całym świecie. Zasady działania XGP są proste. W zamian za stałą miesięczną opłatę, użytkownicy otrzymują dostęp do katalogu kilkuset gier - są to zarówno świeże tytuły od deweloperów Xbox Game Studios, jak i klasyczne produkcje z konsol Xbox, Xbox 360 oraz Xbox One.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Huawei nova 9 zaskakuje aparatem i nie tylko [TEST]

Do tej pory Sony nie miało w swojej ofercie podobnej usługi. Użytkownicy PlayStation mogą skorzystać z abonamentu PlayStation Plus, który pozwala im grać w gry on-line, jak również w 2-3 świeże tytuły dodawane co miesiąc do katalogu. Jest też niedostępne w Polsce PlayStation Now, które nieco bardziej przypomina Game Passa, ale daje dostęp jedynie do mocno okrojonego katalogu gier.

Bloomberg: Nadchodzi projekt "Spartacus"

Sony najwyraźniej pozazdrościło Microsoftowi sukcesu Xbox Game Passa, bo - jak wynika z ustaleń dziennikarza Bloomberga, Jasona Schreiera - firma szykuje odpowiedź na usługę Microsoftu. O tym, że taka odpowiedź się pojawi, szef Sony Interactive Entertainment, Jim Ryan mówił już w ubiegłym roku, ale za jego słowami nie poszły jednak wówczas żadne szczegóły i konkrety.

Jason Schreier rzucił na sprawę nowe światło. Z uzyskanych przez niego informacji wynika, że usługa o nazwie kodowej "Spartacus" zadebiutuje na PlayStation 4 i 5 już wiosną 2022 r. i da użytkownikom tych konsol dostęp do "katalogu nowych i klasycznych gier" w ramach comiesięcznej opłaty.

Z ustaleń Bloomberga wynika, że nowy abonament będzie stanowić połączenie PlayStation Plus oraz PlayStation Now, przy czym, o ile PS Plus nadal będzie oferowane jako oddzielna usługa, o tyle PlayStation Now zostanie całkowicie zlikwidowane.

"Spartacus" ma być dostępny w trzech różnych wariantach. Najtańszy oferowałby korzyści, które dziś daje PlayStation Plus, w wariancie wyższym gracze dostaliby dostęp do katalogu gier na PS4 oraz PS5, a w najdroższym abonamencie pojawiłyby się też klasyczne tytuły z konsol PlayStation, PlayStation 2 oraz PlayStation 3.

Posłuchaj podcastu

Przypomnijmy, że Microsoft również oferuje użytkownikom Xboksa trzy różne abonamenty:

  • Xbox Game Pass na konsole - dostęp do katalogu 100 gier + gry Xbox Game Studios dostępne w dniu premiery (40 zł).
  • Xbox Game Pass na PC - dostęp do katalogu 100 gier na PC + gry Xbox Game Studios na PC dostępne w dniu premiery (39,99 zł).
  • Xbox Game Pass Ultimate - dostęp do katalogu 100 gier na konsole i PC + gry Xbox Game Studios dostępne w dniu premiery + granie w chmurze + Xbox Live Gold + EA Play (54,99 zł).
Więcej o: