"Stara, wysłużona" komórka Jarosława Kaczyńskiego. Z jakiego telefonu korzysta prezes PiS?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poleca dla bezpieczeństwa korzystanie z mniej zaawansowanego telefonu. To jego żartobliwa odpowiedź na pytania związane z rzekomą inwigilacją, prowadzoną z użyciem Pegasusa na telefonach Romana Giertycha, Ewy Wrzosek i Krzysztofa Brejzy. "Panowie, pół-żartem, to mogę tylko doradzić używanie takiego telefonu, jaki mam ja" - stwierdził Kaczyński. No właśnie, jaki telefon ma szef partii rządzącej?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił Interii wywiadu, w którym skomentował doniesienia agencji Associated Press, zgodnie z którymi telefony prawnika i byłego szefa MEN Romana Giertycha, prokuratorki Ewy Wrzosek i senatora Krzysztofa Brejzy były na podsłuchu. Służyć miał do tego system szpiegowski Pegasus.

Zobacz wideo Pytamy posła Cymańskiego o użycie Pegasusa wobec Giertycha i Wrzosek

- Nie wiem, co z tym Pegasusem. Dostałem pismo od dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej, by wyjaśnić wątpliwości wokół rzekomego podsłuchu wobec Romana Giertycha. To się miało dziać w roku 2019, nie byłem wówczas wicepremierem do spraw bezpieczeństwa, nie mam o tym większego pojęcia - stwierdził Kaczyński.

NASA Space Telescope Hubble zadziwiał i zachwycał. Teleskop Webba będzie jeszcze potężniejszy. Najlepsze zdjęcia

Odnosząc się do Krzysztofa Brejzy prezes PiS zapowiedział, że "sprawdzi tę sprawę". Dla bezpieczeństwa lider partii rządzącej zalecił korzystanie z mniej zaawansowanego telefonu komórkowego. - Panowie, pół-żartem, to mogę tylko doradzić używanie takiego telefonu, jaki mam ja. Stary, wysłużony, choć chyba może filmować, jak się naciśnie odpowiedni przycisk - powiedział.

Jarosław Kaczyński Kaczyński o Pegasusie. "Mogę doradzić używanie takiego telefonu, jaki mam ja"

"Stary, wysłużony" telefon prezesa PiS. Z jakiego urządzenia korzysta Kaczyński?

Jakiego telefonu używa Jarosław Kaczyński? To Nokia 3310 - ale nie ta z 2000 r., tylko jej odświeżona, smuklejsza wersja z kolorowym ekranem, wydana w 2017 r. Telefon ma fizyczne przyciski, Bluetooth, aparat 2 Mpix, 16 MB pamięci wbudowanej, odtwarzacz MP3 i radio FM, obsługuje też dwie karty SIM. Jak zauważa Komórkomania - sądząc po wersji kolorystycznej, Nokia prezesa PiS należy do pierwszej generacji tego modelu, a więc zapewnia połączenie tylko z siecią 2G.

Krzysztof Brejza podczas wystąpienia w Sejmie Ekspert: Ślady wskazujące na użycie Pegasusa są dobrze udokumentowane

Trudno o zainstalowanie w tym urządzeniu Pegasusa, bo nie korzysta ani z Androida, ani z iOS. "Specjaliści ds. zabezpieczeń często zresztą wskazują na zalety takich produktów, które nie są zbyt rozbudowane, nie obsługują wielu funkcji, a przez to też trudniej za ich pomocą np. śledzić położenie danej osoby" - podkreśla magazyn "Komputer Świat". Choć nie brakuje zdjęć Jarosława Kaczyńskiego z modelami innych marek, to są to najpewniej telefony jego współpracowników, z których tylko prowadził rozmowę.

Więcej o: