Svalbard wisi na włosku - komunikacyjnym. Podwodny kabel łączący wyspy ze światem uszkodzony

Podwodny kabel światłowodowy, który łączy ze światem odległy Spitsbergen i cały archipelag Svalbard z lądową częścią Norwegii z niewyjaśnionych powodów został uszkodzony. Na razie światłowodowe połączenie zapewnia mieszkańcom wysp drugi, biegnący równolegle kabel, ale nie ma już nic w rezerwie, gdyby nastąpiły dalsze problemy.

O problemie spółka Space Norway, operator połączenia światłowodowego Svalbardu ze stałym lądem, dowiedziała się w miniony piątek, 7 stycznia. Do usterki jednego z dwóch kabli doszło w odległości między 130 a 230 kilometrów od Longyearbyen na wyspie Spitsbergen, głównego miasta archipelagu i jego administracyjnej stolicy.

Norwegia. Niewyjaśnione uszkodzenie kabla łączącego Svalbard ze stałym lądem 

To miejsce, gdzie dno Morza Grenlandzkiego, na którym położony jest kabel, stromo się obniża, z około 300 do około 2700 metrów głębokości. Umiejscowienie uszkodzenia utrudnia nieco jego naprawę, na miejsce trzeba wysłać specjalistyczne statki, zajmujące się kładzeniem takich instalacji. 

Norweska minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Emilie Enger Mehl przekazała w oświadczeniu, że jej resort uważnie śledzi sytuację i zapewniła, że komunikacja w obie strony między Svalbardem a resztą świata przebiega normalnie. To samo podaje Space Norway, zaznacza jednak, że w związku z awarią nie ma już rezerwy mocy, gdyby doszło do kolejnych problemów. 

Komunikacyjna arteria na dnie morza

System światłowodowy łączący Svalbard ze stałym lądem, a dokładnie Longyearbyen z Harstad w północnej Norwegii, ma blisko 1400 kilometrów długości, został położony w 2004 roku. Jego zadaniem jest nie tylko ułatwienie komunikacji mieszkańcom archipelagu i jego władzom administracyjnym za pomocą szerokopasmowego internetu, ale także zapewnienie możliwości przesyłu danych dla biznesu. Wcześniej wszyscy byli skazani na łącza satelitarne. 

Svalbard z kontynentalną Norwegią łączą dwa podwodne światłowody.Svalbard z kontynentalną Norwegią łączą dwa podwodne światłowody. Źródło: submarinecablemap.com

Z kabli korzysta m.in. SvalSat - to prywatny park ponad 100 anten satelitarnych, umiejscowiony na sąsiadującym z Longyearbyen płaskowyżu. Jak podaje lokalny portal "The Barents Observer", to największa na świecie komercyjna stacja tego typu. Położona wysoko na północy i blisko bieguna, pozwala na wsparcie operatorów satelitów w rejonie polarnym. Na Spitsbergenie znajdują się też centra danych, gromadzą je też licznie obecne tam jednostki naukowe. 

Space Norway nie wie na razie, w jaki sposób doszło do awarii, sprawa przyczyn jest badana. 

Zobacz wideo Relacja z wyprawy na Spitsbergen. Zobacz, jak wygląda stacja badawcza UAM
Więcej o: