Nowy standard DVB-T2/HEVC telewizji. Rząd planuje dofinansowanie. Kto może je otrzymać?

Za dwa miesiące rozpoczną się zmiany sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Polska przejdzie z systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. Rząd planuje wprowadzić dofinansowanie na zakup dekoderów. Kto może liczyć na wsparcie?

Nawet 2 mln gospodarstw domowych może utracić dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to spowodowane zmianą sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Odbiorniki muszą odbierać sygnału w standardzie DVBT-2.

Zobacz wideo Agnieszka Pomaska o planach likwidacji TVP Info

- Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1 242 mln - 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych. Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je - w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera - wyjaśnił cytowany w komunikacie rządowym minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przekop Mierzei WiślanejPrzekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Kto, jak i kiedy będzie mógł złożyć wniosek o dofinansowanie? 

Wniosek o jednorazowe dofinansowanie w wysokości 100 złotych będzie można złożyć w formie: 

  • elektronicznej,
  • tradycyjnej, 
  • przez pełnomocnika.

Po złożeniu wniosku uprawniona osoba otrzyma potwierdzenie świadczenia na zakup dekodery, które będzie mogła wykorzystać w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie. Dofinansowanie będzie można otrzymać do końca 2022 r. Świadczenie będzie przysługiwało jednej osobie w ramach gospodarstwa domowego.

- W najbliższym czasie rozpoczną się konsultacje projektu ustawy. Liczymy na sprawne prace - tak, aby pierwsze środki mogły trafić do potrzebujących gospodarstw domowych wraz ze startem pierwszego etapu wdrażania zmiany standardu - przekazał minister Janusz Cieszyński.

Telewizor -zdjęci ilustracyjne2 mln gospodarstw czeka wymiana telewizorów lub dekoderów. TVP wysłało listy

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce

Od marca 2022 roku w Polsce rozpoczną się zmiany sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej przejdziemy z systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC. "Nowa telewizja cyfrowa to możliwość bezpłatnego odbioru większej liczby programów telewizyjnych, w jeszcze lepszej jakości obrazu (HD/UHD)" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez rząd.

Zmiana, która już niebawem zostanie wprowadzona wynika z konieczności przeznaczenia obecnie wykorzystywanych przez telewizję naziemną częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby rozwoju szybkiego internetu w Europie - informuje rząd. 

W Polsce zmiany będą wdrażane w czterech etapach:

  • etap 1: od 28 marca 2022 r. - województwa dolnośląskie i lubuskie.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r. - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: