Pegasus. Prezes NSO Group odszedł z firmy. "Nie ma to nic wspólnego z ostatnimi informacjami"

Były prezes NSO Group Asher Levy potwierdził w rozmowie z Associated Press informację o rozstaniu się z izraelską firmą. Levy zaznaczył jednocześnie, że zmiana na stanowisku prezesa nie ma żadnego związku z ostatnimi doniesieniami na temat Pegasusa i była planowana od miesięcy.

Pegasus to zaawansowane oprogramowanie szpiegowskie stworzone przez izraelską firmę NSO Group Technologies. Została założona w 2010 roku przez byłych członków Izraelskiego Korpusu Wywiadowczego.

NSO Group deklaruje, że Pegasus powstał po to, aby "pomóc agencjom rządowym badać i zapobiegać terroryzmowi oraz przestępczości, aby uratować tysiące istnień ludzkich na całym świecie".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Produkty NSO są wykorzystywane wyłącznie przez rządowe agencje wywiadowcze i organy ścigania do walki z przestępczością i terroryzmem" - informuje NSO Group.

Problem w tym, że - jak wskazują organizację dbające o prawa człowieka, np. Amnesty International - bywa, że Pegasus jest też wykorzystywany do inwigilowania m.in. dziennikarzy, polityków, opozycjonistów czy obrońców praw człowieka.

Kandyjski think-tank Citizen Lab przy Uniwersytecie w Toronto podał we wtorek, że w Polsce ofiarami Pegasusa, oprócz senatora KO Krzysztofa Brejzy, prokurator Ewy Wrzosek i mecenasa Romana Giertycha mieli być także lider Agrounii Michał Kołodziejczak i dziennikarz Tomasz Szwejgiert.

Posłuchaj podcastu

Pegasus. NSO Group z nowym prezesem

Agencja Associated Press podała we wtorek, że w grudniu ze stanowiska prezesa NSO Group odszedł Asher Levy. On sam przekonuje jednak, że w jego decyzji nie ma nic kontrowersyjnego.

- Rozumiem, dlaczego ludzie łączą różne fakty. W rzeczywistości nie ma to nic wspólnego z ostatnimi informacjami na temat NSO - zaznaczył Levy w rozmowie z AP.

Jak wyjaśnił były już prezes firmy, został powołany na to stanowisko w 2020 r. przez byłych właścicieli NSO Group - Novalpina Capital. Kontrolę nad firmą przejęła latem 2021 r. amerykańska grupa inwestycyjna Berkeley Research Group. Wtedy Levy złożył rezygnację, stopniowo ograniczając swoje zaangażowanie w działalność firmy.

- Zrobiłem to, czego się od kogoś oczekuje, gdy nowy fundusz przejmuje zarządzanie firmą - przekazał Ashery Levy.

Nowym prezesem został Finbarr O'Connor, specjalizujący się w doradztwie finansowym.

Więcej o: