Minister Mariusz Błaszczak powołał Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Nie spieszył się z tym

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej powołał we wtorek nowy komponent Sił Zbrojnych RP - Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (WOC). Uroczyste ogłoszenie nowej jednostki odbyło się w południe w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu.

O godzinie 11:00 w WAT w Warszawie Mariusz Błaszczak oficjalnie powołał do życia Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. O samym powołaniu takiego komponentu wiadomo od lutego 2019 roku, gdy minister obrony narodowej zatwierdził "Koncepcję organizacji i funkcjonowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni".

Zobacz wideo Czy Polska jest gotowa na cyberataki? Minister Ociepa wyjaśnia

Wtedy rozpoczął się proces tworzenia nowego rodzaju Sił Zbrojnych. W strukturach Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni formalnie utworzono nawet Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni powołane do życia

- Konsekwentnie wzmacniamy możliwości obronne Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji powołującej WOC do życia. 

Minister obrony narodowej zapowiedział, że powołane zostanie również Dowództwo Komponentu Wojska Obrony Cyberprzestrzeni zintegrowane z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, nad którym pieczę objął gen. bryg. Karol Molenda.

- Nowy sposób prowadzenia walki wymaga nowego profilu armii. Więc jesteśmy. Ramię w ramię z wszystkimi Rodzajami Sił Zbrojnych. Jesteśmy jak cyfrowe serce armii - zapowiedział gen. bryg. Karol Molenda podczas ceremonii wręczenia nominacji przez premiera

- W XXI w. ataki cybernetyczne stały się jednym z narzędzi agresywnej polityki, m.in. naszego sąsiada, dlatego te zdolności mają dla nas charakter fundamentalny i kluczowy - dodał minister Błaszczak. 

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Czym się zajmuje nowy komponent Sił Zbrojnych RP?

- WOC są przeznaczone do prowadzenia pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni - obronnych, rozpoznania i aktywnych działań ofensywnych. Dzięki temu możliwe staje się zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa w tej nowej domenie operacyjnej – zapewnia resort.  

Powołanie WOC jest zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. W jego trakcie odkreślano, jak ważna jest cyberprzestrzeń i jej obrona w przypadku ataków hakerów lub konfliktów międzynarodowych. 

Na 8 lutego 2022 przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Ale do dnia, kiedy Wojska Obrony Cyberprzestrzeni osiągną pełną zdolność operacyjną i zaczną dbać o bezpieczeństwo sieci, minie trochę czasu. Według zapewnień WOC mają uzyskać tę zdolność dopiero w roku 2025.  

Więcej o: