W Rzeszowie wylądował CV-22 Osprey. Na wypadek ataku Rosji. Ze śmigłowca zamienia się w samolot [ZDJĘCIA]

W Rzeszowie lądował pionowzlot Bell-Boeing CV-22 Osprey. Amerykańska maszyna pojawiła się w Polsce w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie i spodziewaną agresją Rosji na ten kraj. Maszyna może startować i lądować jak śmigłowiec, ale po starcie zamienić się w samolot.

Na wypadek agresji Rosji na Ukrainę amerykańska armia koncentruje siły na wschodniej flance NATO. Od tygodnia w Jasionce pod Rzeszowem (woj. podkarpackie) rozlokowują się elementy 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Wojsko USA przerzuca żołnierzy przez lotnisko w Rzeszowie. Na płycie portu lotniczego pojawiły się już m.in. Boeing C-17A Globemaster III, Lockheed C-130J Hercules oraz helikoptery Sikorsky UH-60 Black Hawk i Boeing CH-47 Chinook. 

Zobacz wideo Ćwiczenia elitarnej dywizji USA, która ma częściowo trafić do Polski

Bell - Boeing CV-22 Osprey w Rzeszowie

W sobotę 12 lutego w Rzeszowie lądował również Bell - Boeing CV-22 Osprey, tzw. zmiennowirnikowiec. Maszyna może startować z miejsca niczym śmigłowiec, ale później zmienić ustawienie wirników i poruszać się jak samolot

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

 
 

Osprey'e mają w swoim arsenale jedynie armie USA oraz Japonii. Kraj Kwitnącej Wiśni to jedyny klient eksportowy tego pionowzlotu. Maszyny pierwotnie określano V-22A, ale to oznaczenie jedynie egzemplarzy wyprodukowanych na samym początku do testów. Później tym seryjnym dodano dodatkową literę w zależności od wersji skonfigurowanej pod konkretnego odbiorcę. I tak maszyny dla USAF, czyli lotnictwa wojskowego, mające wykonywać głównie misje wsparcia sił specjalnych, to CV-22B. Taka pojawiła się w Rzeszowie, więc można tylko się domyślić jakie zadania wykonuje obecnie w Polsce.

Maszyny do transportu marines to MV-22B. Dodatkowo nowy wariant dla US Navy, do transportu towarów i pasażerów na lotniskowce to CMV-22B.

Przerzut wojsk amerykańskich do Polski. Wzmacnianie wschodniej flanki NATO

Od kilku dni do Polski przybywają amerykańscy żołnierze. Mają wzmocnić wschodnią flankę NATO w związku z koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy. Początkowo USA informowało, że wysyła 1700 żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Pentagon postawił w stan podwyższonej gotowości do przemieszczenia do Europy 8,5 tysiąca żołnierzy.

W sobotę 12 lutego Pentagon przekazał jednak, że wyślę 3 tys. żołnierzy. 

W Polsce wylądowało również 350 żołnierzy brytyjskich.

Więcej o: