Gigantyczne korki w ukraińskich miastach. Kijów świeci się na czerwono w Google Maps

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę wiele ukraińskich miast stoi w korkach. Wielu mieszkańców ucieka z miast, a ruch ich pojazdów świetnie widać na Mapach Google. Przede wszystkim Kijów "świeci się" w usłudze na czerwono.
Zobacz wideo Prezydent Ukrainy na Telegramie o rosyjskim ataku

Jeszcze w środę na łamach Moto.pl informowaliśmy o tym, że przy pomocy Map Google każdy może śledzić ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Wystarczy włączyć opcję śledzenia natężenia ruchu, a prosta analiza tych danych pokazuje, na których przygranicznych drogach ruch jest nienaturalnie wzmożony. Zaledwie kilkanaście godzin później Rosja zdecydowała się na militarną inwazję na Ukrainę, na bezprecedensową skalę.

Mapy Google pokazują gigantyczne korki w ukraińskich miastach

Teraz Mapy Google pokazują na żywo gigantyczne wzmożenie ruchu w wielu większych ukraińskich miastach. Ogromne korki są przede wszystkim w Kijowie i Charkowie, czyli dwóch największych miastach naszego wschodniego sąsiada. W pozostałych korki są zdecydowanie mniej widoczne.

Przed godz. 12 (czasu polskiego) Google Maps wskazywał, że opóźnienia spowodowane wzmożonym ruchem wynoszą w obu tych miastach od ok. 3 do 3,5 godziny. Co istotne, zarówno w Kijowie, jak i w Charkowie zablokowane są prawie wyłącznie ulice prowadzące w kierunku zachodnim. Świetnie widać to np. na poniższym zrzucie ekranu z usługi amerykańskiego giganta.

Gigantyczne korki w ukraińskich miastach. Kijów świeci się na czerwono w Mapach GoogleGigantyczne korki w ukraińskich miastach. Kijów świeci się na czerwono w Mapach Google fot. zrzut ekranu z Google Maps

Wzmożony ruch na drogach widać również w okolicy trzeciego największego miasta Ukrainy - Odessy. Zatory są widoczne w zachodnich i północnych częściach miasta oraz na trasie M15 prowadzącej w stronę granicy z Mołdawią.

Jak odczytywać ruch wojsk rosyjskich i zatory w Google Maps?

Google na bieżąco aktualizuje dane dotyczące natężenia ruchu niemal na całym świecie. Algorytmy usługi zbierają informacje m.in. ze smartfonów z Androidem lub innych urządzeń korzystających z usług Google i analizują ich lokalizację. Duże natężenie użytkowników przesuwających się drogami z niewielką prędkością to dla Google znak, że dana droga jest zakorkowana.

Odczyt tych danych w Google Maps jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać opcję "Natężenie ruchu" w Mapach, a poszczególne ulice zostaną podświetlone kolorami - od zielonego, przez pomarańczowy i czerwony, aż po bordowy. Ponadto w wielu miejscach Google pokazuje również, jak duże są opóźnienia na danej trasie oraz które drogi są zamknięte. Informacje te są oparte głównie na zgłoszeniach od użytkowników usługi.

Więcej o ataku Rosji na Ukrainę przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: