Stopień alarmowy CHARLIE-CRP będzie obowiązywał dłużej ze względu na wojnę w Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie o przedłużeniu wdrożenia stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. Obowiązywanie poprzedniego zarządzenia kończyło się w piątek o północy.

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju do 15 marca 2022 r. do godz. 23:59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni" - czytamy we wpisie udostępnionym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na Twitterze

Zobacz wideo Kijowski szpital dziecięcy został zmuszony do przeniesienia się do bunkra

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP w Polsce - co oznacza?

Zgodnie z ustawą, trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP można wprowadzić "w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym", który godzi w:

  • bezpieczeństwo lub porządek publiczny,
  • bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej,
  • bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej,
  • uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" - przestrzegało poprzednio Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Protesty antywojenneMedia: Ostatnia chwila, by przeciwstawić się rosyjskiej dezinformacji

Stopień alarmowy CRP może być wprowadzony na terenie całego kraju (tak, jak w tym przypadku) lub w poszczególnych jego obszarach. Stopień alarmowy może być też ograniczony do określonych obiektów jednostek organizacyjnych administracji publicznej, prokuratury, sądów lub innych obiektów infrastruktury administracji publicznej i infrastruktury krytycznej.

Pieniądze - zdjęcie ilustracyjne13. emerytura 2022. Ile wyniesie świadczenie? Obejmie je już waloryzacja

Więcej o: