TikTok zawiesza relacje na żywo i dodawanie treści z Rosji. Reakcja na ustawę o "fake newsach"

TikTok ograniczył działalność w Rosji, zawieszając możliwość prowadzenia relacji na żywo i dodawania nowych treści. To reakcja serwisu na rosyjskie prawo, którego celem jest cenzurowanie informacji o wojnie w Ukrainie.

W oświadczeniu właściciel platformy firma ByteDance stwierdziła, że TikTok to "platforma kreatywności i rozrywki", która "może pomóc w nawiązywaniu relacji międzyludzkich nawet w czasie wojny". Jednak decyzję o wyłączeniu większości funkcji TikToka w Rosji podjęto w obawie o bezpieczeństwo pracowników firmy i użytkowników serwisu. Chińska firma nie poinformowała, kiedy i czy przywróci zawieszone usługi.

Sytuacja w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja uderza w media. Putin podpisał ustawę blokującą "fałszywe informacje" o wojnie w Ukrainie

Decyzja TikToka ma związek z podpisaną w piątek przez Władimira Putina ustawą, na mocy której za "fałszywe informacje" na temat wojny grożą kary nawet do 15 lat pozbawienia wolności. W obawie przed konsekwencjami część niezależnych redakcji ograniczyła działalność lub ją zawiesiła, tłumacząc, że dziennikarze chcą informować albo zgodnie z etyką zawodową, albo wcale.

Redakcja TV-2 z Tomska zawiesiła działalność, o czym poinformował jej redaktor naczelny Wiktor Mucznik. Zablokowano strony internetowe rosyjskojęzycznych redakcji BBC, Deutsche Welle, Radia Svoboda i Meduzy. Na wniosek prokuratury zablokowano Echo Moskwy - należące do Gazpromu, ale działające niezależnie rosyjskie radio. Nie działają również Facebook i Twitter.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Antywojenne protesty w Rosji. Są zatrzymani
Więcej o: