Google i Allegro uderzają w Rosję. Nie kupimy rosyjskich produktów w Polsce

Od poniedziałku nie będzie można kupować i sprzedawać rosyjskich produktów na Allegro. Polski gigant zachęca też do usunięcia produktów już wystawionych. Google z kolei uniemożliwi Rosjanom kupowanie aplikacji na smartfony z Androidem.
Zobacz wideo

Nie ma już dnia, w którym kolejne firmy nie ogłaszałyby wycofania się z Rosji lub zawieszenia działalności w tym kraju. Rosjanie stają się tym samym niemal całkowicie odcięci od produktów, usług i technologii świata zachodniego (i nie tylko).

Sprzedaż w Rosji zawiesiło, chociażby Apple, Samsung, Microsoft (m.in. Windows, Office czy Xbox), Sony (PlayStation), Nintendo, Intel, AMD czy Amazon (zakaz wysyłki towarów do Rosji i odcięcie od Prime Video). A to tylko część przedsiębiorstw technologicznych, które zareagowały na rosyjską inwazję w Ukrainie. Trudno znaleźć dużą, znaną firmę zachodnią, która wciąż zamierza prowadzić biznes w kraju agresora.

Wojna w Ukrainie. Allegro zakazuje sprzedaży rosyjskich produktów

Teraz o swoim kroku poinformowało Allegro. Jak czytamy w mailu, który Allegro rozesłało do swoich użytkowników, na platformie będzie obowiązywał zakaz wystawiania do sprzedaży produktów rosyjskich i białoruskich marek. Nawet jeśli sprzedawca będzie próbował wystawić taki przedmiot pomimo zakazu, algorytm ma to rozpoznać i uniemożliwić wystawienie oferty.

Ban dotyczy zarówno sprzedaży na Allegro, jak i Allegro lokalnie i będzie obowiązywał od 14 marca. Oferty wystawione do tego czasu nie będą usuwane z platformy, ale firma zachęca sprzedawców, aby sami zakończyli sprzedaż takich produktów.

Allegro tłumaczy wprost, że firma nie chce wspierać rosyjskiej i białoruskiej gospodarki. Już wcześniej przedsiębiorstwo zablokowało konta wszystkich sprzedawców z tych dwóch krajów. 

Google: Rosjanie nie kupią aplikacji na Androida

Swoją odpowiedź na rosyjską inwazję ma też Google. Amerykański gigant ogłosił, że w najbliższych dniach Rosjanie stracą możliwość kupowania aplikacji na smartfony z Androidem z poziomu Google Play. Nie będą mogli też dokonywać żadnych innych transakcji z poziomu tej usługi. Wciąż ze sklepu będą mogli jednak pobierać darmowe aplikacje.

To oczywiście kolejna z wielu konsekwencji odcięcia wielu rosyjskich banków od systemu SWIFT. Rosyjscy użytkownicy smartfonów z OS-em Google'a od pewnego czasu i tak mają spore problemy z uiszczeniem opłat za zakup aplikacji. Google tłumaczy, że to właśnie z tego powodu postanowił zablokować dostęp do płatnych gier i programów.

Wcześniej Google odciął rosyjskich youtuberów od możliwości zarabiania na platformie. Obecnie użytkownicy z Rosji nie mogą czerpać m.in. zysków z reklam, a widzowie nie mogą finansowo wspierać rosyjskich kanałów.

Więcej o blokowaniu Rosji przez zachodnie firmy na Gazeta.pl

---

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule.

Więcej o: