Facebook i Instagram luzują przepisy dot. mowy nienawiści. Putinowi można życzyć śmierci. Rosja oburzona

Reuters informuje, że Meta planuje zmienić regulamin Facebooka i Instagrama dotyczący mowy nienawiści. Użytkownikom będzie można nieco więcej, jeśli będą pisać o wojnie w Ukrainie. Nie będą karani na przykład za życzenie śmierci Władimirowi Putinowi.
Zobacz wideo Płk dr Łukasiewicz: Jeśli Rosja przegra tę wojnę, to nie zostanie pokonana jako państwo

Nie tylko państwa dostosowują swoje przepisy do czasów wojny. Na taki ruch zdecydowała się spółka Meta, która zarządza m.in. Facebookiem i Instagramem. Regulamin dot. mowy nienawiści ma się stać nieco łagodniejszy - podaje Reuters.

Facebook i Instagram pozwolą życzyć śmierci Władimirowi Putinowi

Zmiana będzie czasowa i dzięki niej łagodniej mają być traktowane treści na temat wojny w Ukrainie. Jak wynika z wewnętrznej korespondencji moderatorów Facebooka, na którą powołuje się Reuters, dopuszczalne są już niektóre posty życzące śmierci prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi oraz prezydentowi Białorusi Alaksandrowi Łukaszence. 

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tymczasowo uwzględniliśmy formy ekspresji politycznej, które normalnie naruszałyby nasze zasady. Chodzi np. o nawoływanie do przemocy jak "śmierć rosyjskim najeźdźcom". Nie dopuścimy jednak do podżegania do przemocy wobec rosyjskich cywilów

- powiedział rzecznik Meta w oświadczeniu.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Życzenia śmierci dla Putina czy Łukaszenki będą dopuszczalne, jeśli nie będą wymierzone również w inne osoby - wynika z jednego z maili moderatorów. Ponadto regulamin wciąż będą łamały posty, które będą zawierały opis metody potencjalnego zabójstwa. 

Kreml atakuje Facebooka

Na doniesienia o złagodzeniu regulaminów zareagowała rosyjska ambasada w USA

Żądamy, by amerykańskie władze zatrzymały ekstremistyczne działania Meta i podjęły kroki, by postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Użytkownicy Facebooka oraz Instagrama nie dali tym platformom prawa do decydowania o kryteriach prawdy i do nastawiania przeciwko sobie różnych narodów

- czytamy na Twitterze rosyjskiej ambasady. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj. 

Więcej o: