Nie tylko państwa dostosowują swoje przepisy do czasów wojny. Na taki ruch zdecydowała się spółka Meta, która zarządza m.in. Facebookiem i Instagramem. Regulamin dot. mowy nienawiści ma się stać nieco łagodniejszy - podaje Reuters.
Zmiana będzie czasowa i dzięki niej łagodniej mają być traktowane treści na temat wojny w Ukrainie. Jak wynika z wewnętrznej korespondencji moderatorów Facebooka, na którą powołuje się Reuters, dopuszczalne są już niektóre posty życzące śmierci prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi oraz prezydentowi Białorusi Alaksandrowi Łukaszence.
W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tymczasowo uwzględniliśmy formy ekspresji politycznej, które normalnie naruszałyby nasze zasady. Chodzi np. o nawoływanie do przemocy jak "śmierć rosyjskim najeźdźcom". Nie dopuścimy jednak do podżegania do przemocy wobec rosyjskich cywilów
- powiedział rzecznik Meta w oświadczeniu.
Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Życzenia śmierci dla Putina czy Łukaszenki będą dopuszczalne, jeśli nie będą wymierzone również w inne osoby - wynika z jednego z maili moderatorów. Ponadto regulamin wciąż będą łamały posty, które będą zawierały opis metody potencjalnego zabójstwa.
Na doniesienia o złagodzeniu regulaminów zareagowała rosyjska ambasada w USA.
Żądamy, by amerykańskie władze zatrzymały ekstremistyczne działania Meta i podjęły kroki, by postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Użytkownicy Facebooka oraz Instagrama nie dali tym platformom prawa do decydowania o kryteriach prawdy i do nastawiania przeciwko sobie różnych narodów
- czytamy na Twitterze rosyjskiej ambasady.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule.
Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.