Facebook i Instagram zakazane w Rosji. Trafią na listę organizacji ekstremistycznych

Rosyjski sąd uznał firmę Meta, która zarządza Facebookiem i Instagramem, za organizację ekstremistyczną. Decyzja sądu oznacza, że oba portale społecznościowe zostały w Rosji zakazane. Jest to konsekwencja zmian regulaminowych w sprawie mowy nienawiści umożliwiających np. życzenie śmierci Władimirowi Putinowi.

Według portalu Meduza, o uznanie Facebooka i Instagramu za organizacje ekstremistyczne wnioskowała rosyjska prokuratura. Funkcjonariusze tłumaczyli przed sądem, że firma Meta nie usuwała z internetu wpisów, w których internauci życzyli śmierci rosyjskim żołnierzom oraz Władimirowi Putinowi i Aleksandrowi Łukaszence. 

Zobacz wideo Coraz większe zniszczenia w Kijowie. Centrum handlowe zostało zrównane z ziemią

Facebook oraz Instagram na liście organizacji ekstremistycznych 

To nie pierwszy raz gdy rosyjski rząd próbuje w ten sposób walczyć z niesprzyjającymi mu organizacjami. W ubiegłym roku moskiewski sąd uznał za organizację ekstremistyczną Fundację Walki z Korupcją, którą kierował Aleksiej Nawalny.

Kilka miesięcy później Komitet Śledczy zaczął wszczynać postępowania karne wobec pracowników fundacji oraz osób bezpośrednio z nią związanych. Część rosyjskich obrońców praw człowieka obawia się, że podobne represje mogą dotknąć użytkowników zakazanych w Rosji portali społecznościowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Instagram i Facebook zakazane w Rosji. Co dalej?

Najprawdopodobniej wielu Rosjan wciąż będzie chciało korzystać z popularnych serwisów społecznościowych. Umożliwić może im to VPN (Virtual Private Network), czyli wirtualna prywatna sieć, która może ukryć lokalizację użytkownika oraz zaszyfrować dane. Wcześniej, gdy aplikacje zostały wyłączone czasowo, popyt w Rosji na VPN wzrósł w stosunku do średniego dziennego popytu z połowy lutego aż o 2088 procent. 

Co ciekawe sąd zdjął za to restrykcje z komunikatora WhatsApp, który również należy do Mety.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: