Stopień alarmowy CHARLIE-CRP zostanie przedłużony. To samo dotyczy stopnia BRAVO

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, przedłużające obowiązywanie na terenie całego kraju trzeciego stopnia alarmu CHARLIE-CRP. Będzie on obowiązywał w Polsce do 15 kwietnia włącznie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) poinformowało w czwartek, że wprowadzony 15 marca trzeci stopień alarmu CHARLIE-CRP, który miał obowiązywać do 31 marca, został przedłużony do 15 kwietnia.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jaką cenę Putin jest w stanie zapłacić za imperialną politykę?

Po raz kolejny alarm CHARLIE-CRP został przedłużony

"Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 15 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59" - poinformowało w czwartek w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Dla obywateli nie zmienia się zbyt wiele - muszą być jednak bardziej uważni i ostrożni w przestrzeni internetowej.

Stopnie alarmowe w cyberprzestrzeni

Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych. Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopnie CRP są wprowadzane w sytuacjach podejrzenia ataków terrorystycznych, które dotyczą systemów teleinformatycznych administracji publicznej, bądź systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. Pierwszym stopniem jest ALFA, kolejny to BRAVO, trzecim jest CHARLIE, a DELTA oznacza najwyższy stopień alarmu - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 roku alarmy tego typu wprowadza oraz odwołuje premier. Istotna jest również opinia ministra spraw wewnętrznych i administracji, a także szefa ABW. W wyjątkowych sytuacjach może to zrobić szef MSWiA, po konsultacji z szefem ABW. Poinformowany musi być także szef rządu.

Więcej o: