"Parlament jest gotowy do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wspólnej ładowarki, aby zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych i ułatwić korzystanie z różnych telefonów komórkowych, tabletów i aparatów cyfrowych" - czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego. Unijna instytucja jest już gotowa do rozpoczęcia rozmów z rządami krajów UE na temat ustawy w tej sprawie.
Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie, użytkownicy sprzętów elektronicznych mogliby ładować wszystkie swoje urządzenia, wykorzystując do tego jedną ładowarkę. Port USB typu C miałby pasować do telefonów komórkowych, tabletów, aparatów cyfrowych, słuchawek i zestawów słuchawkowych, przenośnych konsoli do gier wideo i przenośnych głośników niezależnie od tego, która firma byłby producentem sprzętu. Jedynie małe urządzenia nie podlegałyby zmianom przepisów, m.in. inteligentne zegarki, urządzenia śledzące stan zdrowia oraz niektóre urządzenia sportowe nadal byłyby ładowane z pomocą innych kabli.
Przeczytaj więcej informacji na temat technologii i środowiska na stronie głównej Gazeta.pl
"Ta zmiana jest częścią szerszych wysiłków UE na rzecz uczynienia produktów bardziej zrównoważonymi, w szczególności elektroniki na rynku UE, oraz zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych" - czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego. Dodatkowo do urządzeń miałyby być załączone informacje dotyczące opcji ładowania oraz tego, czy dany produkt zawiera ładowarkę. Dzięki temu klienci, którzy mają już kable, mogliby kupić sprzęt bez nich.
"Każdego roku do Europy wysyłanych jest pół miliarda ładowarek do urządzeń przenośnych, generujących od 11 000 do 13 000 ton elektrośmieci, jedna ładowarka do telefonów komórkowych i innych małych i średnich urządzeń elektronicznych przyniosłaby korzyści wszystkim" - przekazał sprawozdawca Alex Agius Saliba, maltański polityk i poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.
Jak czytamy na portalu android.com.pl, pomysł wprowadzenia uniwersalnych ładowarek już wcześniej pojawił się w Parlamencie Europejskim i został poparty w 2014 roku. Jednak dotychczas nie zostały wprowadzone zmiany w tym kierunku z uwagi na brak konkretnych założeń.