Ukraina. Obrońca Azowstalu apeluje do Elona Muska o pomoc. "Mówią, że przybyłeś z innej planety"

Dowódca 36. Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy Serhij Wołyna zwrócił się do Elona Muska. Obrońca Azowstalu poprosił go o pomoc w ewakuacji jego żołnierzy.

"Elon Musk, ludzie mówią, że przybyłeś z innej planety, aby nauczyć ludzi wiary w niemożliwe. Nasze planety są obok siebie, ja żyję tu, gdzie przetrwanie jest prawie niemożliwe. Pomóż nam wydostać się z Azowstalu do kraju mediatora. Jeżeli nie ty, to kto? Daj mi znak" - napisał Serhij Wołyna, dowódca 36. Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy, na Twitterze.

Ukraina apeluje o pomoc w ewakuacji rannych żołnierzy z Azowstalu

Azowstal, gigantyczny kompleks hutniczy to ostatnie miejsce w Mariupolu, gdzie bronią się ukraińscy wojskowi. Rosjanie od kilku dni systematyczne bombardują Azowstal, a w ostatnich dniach pojawiły się informacje, że zdołali dostać się na jego teren.

Więcej o sytuacji w Ukrainie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

We wtorek obrońcy Azowstalu pokazali w mediach społecznościowych zdjęcia niektórych rannych żołnierzy. Zaapelowali również do ONZ i Czerwonego Krzyża. "Żądamy natychmiastowej ewakuacji rannych żołnierzy na tereny kontrolowane przez Ukrainę, gdzie otrzymają pomoc i należytą opiekę" - czytamy.

ZUS, III Oddział w WarszawieUkrainiec, który pobiera 500 Plus, musi powiadomić o opuszczeniu Polski

Miejscowe władze informowały we wtorek, że w podziemiach huty jest około tysiąca żołnierzy oraz setka cywilów, choć wcześniej m.in. ONZ informowała, że ludności cywilnej już tam nie ma. Na początku tygodnia prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że prowadzone są "wszelkie możliwe" wysiłki dyplomatyczne, aby zorganizować ratunek żołnierzom w Azowstalu. Na propozycje w tej sprawie miała nie zgodzić się strona rosyjska.

Elon Musk pomógł Ukrainie. Udostępnił internet z sieci Starlink

Pod koniec lutego, kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, miliarder Elon Musk spełnił prośbę ukraińskiego rządu i udostępnił temu państwu szybki, szerokopasmowy internet z satelitarnej sieci Starlink.

Firma SpaceX obrała sobie za cel wysłanie na niską orbitę okołoziemską 12 tys. urządzeń, które zapewnią dostęp do szybkiego internetu z niemalże każdego miejsca na Ziemi. Pierwsze satelity umieszczono na orbicie w 2019 r.

Elon Musk (zdjęcie ilustracyjne)Musk spełnił prośbę rządu Ukrainy: Sieć Starlink jest już u was aktywna

Przekaźniki Starlink są ułożone na niskiej orbicie (Low Earth Orbit, LEO), tj. na wysokości ok. 500 km. Dzięki temu możliwy jest znacznie krótszy czas przesyłania sygnału z satelity do odbiornika na Ziemi i z powrotem, poprawienie parametrów łącza (ponad 100 Mbps), a także mniejsze opóźnienie. Umieszczenie przekaźnika na LEO oznacza jednak mniejszy obszar działania jednego satelity, dlatego do zapewnienia globalnej łączności, sieć Starlink musi składać się ze wspomnianych już 12 tys. przekaźników.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Maciej Stuhr i Agnieszka Grochowska jako małżeństwo. „Fucking Bornholm" jedną z premier tygodnia
Więcej o: