DVB-T2/HEVC - 23 maja przejście na standard naziemnej telewizji cyfrowej. W których regionach? [LISTA]

W poniedziałek nastąpi przedostatni etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Jakie obszary Polski będą objęte zmianami?

W poniedziałek 23 maja rozpocznie się trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Od tego momentu na kolejnym obszarze Polski obowiązywać zacznie standard DVB-T2/HEVC.

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]

Standard DVB-T2/HEVC - trzeci etap już 23 maja. Gdzie zacznie obowiązywać?

Zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej dotyczyć będzie w całości województw:

  • łódzkiego, 
  • świętokrzyskiego,
  • podkarpackiego,
  • małopolskiego, 
  • śląskiego,
  • opolskiego. 

"W całości nowym sygnałem zostanie pokryta także Wielkopolska (dołączy np. Kalisz), a także kolejne miejscowości na Mazowszu (chodzi o obszar Radomia i okolic)" - podał w komunikacie Związek Cyfrowa Polska. Trzeci etap przyłączenia będzie największym obszarowo w Polsce.

"Przypominamy, że w ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu - wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania" - podaje natomiast Ministerstwo Cyfryzacji. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Jeśli Twój telewizor nie odbiera nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej, możesz skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera - zgodnych z nowym standardem. Do tej pory zostało złożonych już ponad 200 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano już 145 tys. Świadczenie można zrealizować w 3520 punktach sprzedaży w całym kraju" - dodaje resort. 

Więcej o: