Rekordowy wyrok za nielegalne udostępnianie Canal+ i Polsatu. Pirat spod Mrągowa ukrył serwer w lodówce

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie mężczyzny, który nielegalnie udostępniał sygnał platform cyfrowych. Kwota, jaką musi zapłacić pirat spod Mrągowa, jest rekordowa.

W Olsztynie zapadł rekordowy wyrok w sprawie "sharingu". Mieszkaniec powiatu mrągowskiego będzie musiał zapłacić karę w wysokości 2,5 mln złotych. Straty, jakie w wyniku działalności pirata poniosły CANAL+ i Polsat S.A. szacowane są na około 6 milionów złotych - podaje rmf24.pl.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Aplikacje VOD - ułatwią oglądanie filmów i seriali na smartfonie

Rekordowy wyrok w sprawie sharingu. Sąd w Olsztynie kazał piratowi zapłacić 2,5 miliona

Pirata zatrzymano w 2019 roku. Policja ustaliła, że współpracował z innymi "dawcami" tworząc wspólnie z nimi infrastrukturę, która służyła do nielegalnego udostępniania programów telewizyjnych za pomocą sharingu internetowego. Działał tak przez trzy lata - od października 2016 do grudnia 2019. Żeby zatrzymać ten proceder, siły połączyli policjanci z trzech województw - z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, a także z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach - sprawę w 2020 roku opisała m.in. "Gazeta Olsztyńska". Nielegalny serwer sharingowy był ukryty w zabudowie lodówki. 

U mężczyzny zabezpieczono sprzęt elektroniczny oraz serwery, a także około 30 kart abonenckich do CANAL+ i Polsat Box. Pirat posiadał także kryptowaluty - 20 BTC. Z "usług" mężczyzny korzystało 600 osób.

Sąd w Olsztynie uznał mężczyznę za winnego i nakazał mu naprawienie szkód poprzez wpłatę pieniędzy na rzecz pokrzywdzonych. Oszust ma zapłacić CANAL+ Polska S.A. 1.000.000,00 zł, a Cyfrowemu Polsatowi 1.500.000,00 zł. To do tej pory najwyższy wyrok w takiej sprawie.

Sharing internetowy to przestępstwo polegające na nielegalnym rozdzielaniu uprawnień kart abonenckich i udostępnianiu dostępu do telewizji osobom trzecim przez Internet, przy użyciu nielegalnych urządzeń. Dotyczy to telewizji satelitarnej. Zarówno dawca (udostępniający usługę), jak i biorca (korzystający z nielegalnie udostępnionego sygnału) - popełniają przestępstwo.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: