Oto MacBook Air 2022. Napędza go potężny układ M2. Apple pokazał również nowy system macOS Ventura

Daniel Maikowski
Na konferencji WWDC 2022 Apple zaprezentował szereg nowości - zarówno tych sprzętowych, jak i software'owych. Jedną z nich jest laptop MacBook Air 2022. Urządzenie doczekało się odświeżenia designu i jest napędzane potężnym układem M2.

Pod względem konstrukcji MacBook Air 2022 nawiązuje do najnowszych MacBooków Pro - jego design jest więc minimalistyczny, a wręcz surowy. Uwagę przykuwa niezwykle smukła bryła oraz znacznie węższe ramki okalające ekran. Ten sprzęt może się podobać. Jak sama nazwa wskazuje, Air jest również niezwykle lekki. Urządzenie waży zaledwie 1,22 kg (11 mm grubości).

Zobacz wideo Internetowi giganci, który trafili na śmietnik historii. Z własnej winy (i nie tylko) [TOPtech]

Podobać może się również fakt, że Apple wycofał się z pomysłu pozbawiania swoich urządzeń portów i złącz. Nowy MacBook Air dysponuje znanym i ulubionym złączem ładowania MagSafe. Do dyspozycji mamy również dwa porty USB-C (Thunderbolt 4) oraz port słuchawkowy 3,5 mm.

MacBook AirMacBook Air Apple

Gwoździem programu jest tu jednak zupełnie nowy układ M2, który ma sprawić, że MacBook Air 2022 z miejsca stanie się najwydajniejszym ultrabookiem na rynku. Wykonany w 5-nanometrowym procesie litograficznym procesor ma być o 18 procent szybszy od układu M1, który i tak był wydajnościową bestią. Wydajność układu GPU wzrosła z kolei aż o 35 procent.

Apple Nowe szaty iPhone'a. iOS 16 to najbardziej androidowy system Apple w historii

Oparty na architekturze ARM procesor zagwarantuje nie tylko szybszą pracę urządzenia, lecz także jego większą energooszczędność. Apple twierdzi, że M1 zużyje zaledwie 25 procent energii, której potrzebowałby porównywalny procesor oparty na architekturze x86. W efekcie nowy MacBook Air pozwoli nam nawet na 18 godzin pracy na jednym ładowaniu urządzenia.

MacBook AirMacBook Air Apple

Jeśli chodzi o inne  podzespoły, to do dyspozycji mamy również 8/16, a nawet 24 GB RAM oraz dysk SSD o pojemności od 256 do 2 TB. Nowy MacBook Air dysponuje 13,6-calowym wyświetlaczem o przekątnej 2560x1664. Zastosowany panel Liquid Retina zaoferuje nawet do 500 nitów jasności.

Standardowo nowy Air będzie sprzedawany wraz z ładowarką o mocy 30 W. Do urządzenia możemy jednak dokupić mocniejszą kostkę (67 W), dzięki której urządzenie od 0 do 50 procent naładujemy w około 20 minut. W polskim sklepie Apple Store koszt dodatkowej ładowarki to 120 zł.

MacBook AirMacBook Air Apple

Jeśli chodzi o ceny samego laptopa, to w najtańszej konfiguracji za nowego MacBook Aira zapłacimy 6 999 zł. Jeśli natomiast zdecydujemy się na maksymalną konfigurację, to cena sięgnie 15 tysięcy zł.

 

Jest też "nowy" Macbook Pro, ale mało ekscytujący

Poza nowym MacBookiem Air w ofercie pojawi się też odświeżona wersja MacBook Pro. Tutaj jedyną zmianą (choć istotną) będzie tylko nowy układ M2. Poza tym, pod względem designu, a także innych cech urządzenie nie różni się w żaden sposób od ubiegłorocznych modeli Pro.

MacBook ProMacBook Pro Apple

MacOS Ventura. Apple zaprezentował nowy system dla Maków

Na konferencji WWDC 2022 Apple zaprezentował również nową wersję systemu operacyjnego MacOS. Ochrzczonego nazwą Ventura OS-a trudno nazwać rewolucyjnym. Mamy tu raczej do czynienia z kilkoma mniejszym usprawnieniami, które ułatwią korzystanie z urządzeń Apple. 

MacOS VenturaMacOS Ventura Apple

Jedną z ciekawszych nowości jest tryb Stage Manager, który pozwala nam na lepsze zarządzanie otwartymi oknami. Gdy korzystamy z aplikacji w trybie pełnoekranowym, po lewej stronie ekranu wyświetlana jest lista innych aktualnie otwartych appek. Stage Manager pozwoli nam również na znacznie łatwiejsze przerzucanie plików pomiędzy uruchomionymi aplikacjami.

MacOS VenturaMacOS Ventura Apple

Inną nowością jest funkcja grupowania okien w podglądzie. Poza tym Apple wprowadził szereg zmian do wyszukiwarki Spotlight, aplikacji Mail (ulepszona wersja wyszukiwarki, możliwość zaplanowania godziny wysłania e-mail) oraz przeglądarki iSafari (udostępnianie otwartej karty znajomym). 

Bodaj najciekawszą nowością jest jednak możliwość wykorzystania iPhone'a jako kamerki naszego MacBooka (funkcja Handoff). Nie jest tajemnicą, że aparaty w smartfonach oferują znacznie lepszą jakość obrazu od kamer wbudowanych w laptopach 

Więcej o: