Oszuści podszywają się pod InPost. "Konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera"

Policja ostrzega przed kolejnym sposobem oszustów na wyłudzenie pieniędzy. Wchodząc na wysłany SMS-em link możemy stracić wszystkie pieniądze.

Informację o kolejnym sposobie oszustwa podał portal niebezpiecznik.pl. "InPost: Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 1,99 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność: tinyurl[.]com/XXX" - taki SMS wysyłają oszuści do oczekujących na paczkę osób. 

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Nie wchodź w ten link. Możesz stracić wszystkie pieniądze

"Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują nas oszukać. Przykładem ich działalności jest podszywanie się między innymi pod firmy kurierskie, które wysyłają sms-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki" - przekazała asp. szt. Monika Kaleta.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl

Policja informuje, że kwoty, jakie podają oszuści są bardzo niskie, co dodatkowo może osłabić czujność potencjalnych ofiar. Dotyczy to szczególnie osób, które właśnie czekają na paczkę. Taka osoba bez zastanowienia może wejść w nadesłany link, który może zwierać wirusy lub przekierować na stronę podobną do strony banku lub operatora płatności.

"W ten sposób nasze loginy i hasła do kont lub aplikacji bankowych dostają się w niepowołane ręce. W efekcie nasze konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera" - podkreśla Kaleta.

Policja apeluje o weryfikowanie nadesłanych wiadomości

"Apelujemy o dokładne czytanie wiadomości tekstowych od rzekomych kurierów, operatorów sieci komórkowych lub innych firm. Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie podawać kodów BLIK lub danych z kart płatniczych" - podkreśla asp. szt. Monika Kaleta. Policjantka przekazała, że każda osoba, która otrzyma tego typu wiadomość, powinna najpierw zweryfikować otrzymane informacje. "Zajmie to nam parę minut, a może uchronić nasze ciężko zaoszczędzone oszczędności" - zauważa Kaleta.

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: