Huawei Watch GT 3 Pro to jeden z najlepiej wykonanych smartwatchy na rynku. Ale wygląd to nie wszystko [TEST]

Daniel Maikowski
Pod względem designu Huawei Watch GT 3 Pro to zupełnie nowa jakość w świecie smartwachy. Sęk w tym, że wygląd to nie wszystko.

Nie będę ukrywać, że smartwatche nigdy nie były szczególnie bliską memu sercu kategorią urządzeń.  Na co dzień korzystam raczej z opasek sportowych, które w moim przypadku są po prostu bardziej przydatne. Przez ostanie tygodnie miałem jednak okazję testować zegarek Huawei Watch GT 3 Pro, czyli bodaj najbardziej ekskluzywny czasomierz w ofercie tego producenta. Czy ten - niewątpliwie piękny - smartwatch zdołał mnie do siebie przekonać. Oto 5 rzeczy, które warto o nim wiedzieć.

Zobacz wideo Kultowe słuchawki powróciły. Czy Sony WH-1000XM5 są lepsze od poprzedniczek? [TOPtech]

1) Jakość wykonania zachwyca

Przymiotnik "ekskluzywny", którego użyłem w stosunku do Watch GT 3 Pro, zdecydowanie nie padł na wyrost. Mamy tu bowiem do czynienia z jednym z najlepiej wykonanych smartwatchy na rynku. Koperta wykonana z tytanu, ceramiczny spód i ekran pokryty dodatkowo szafirowym szkłem - całość prezentuje się po prostu znakomicie. Do tego dochodzi również solidna tytanowa bransoleta, której długość możemy precyzyjnie dopasować do naszego nadgarstka dzięki jej modułowej konstrukcji.

Huawei Watch GT 3 ProHuawei Watch GT 3 Pro fot. DM

Jeśli chodzi o ekran, to znajdziemy tu panel AMOLED o przekątnej 1,43 cala i rozdzielczości 466 x 466, co daje nam bardzo przyzwoite zagęszczenie pikseli na poziomie 326 mm. Wyświetlacz, tak jak i sam zegarek, prezentuje się znakomicie. Jest bardzo czytelny i jasny. Do wyboru mamy szereg cyfrowych i analogowych tarcz. Nie zabrakło również funkcji Always-On-Display.

2) To nie jest zegarek dla amatorów sportu

Tak, jak wspomniałem na początku, na co dzień korzystam z opasek sportowych, które towarzyszą mi podczas treningów na siłowni. Postanowiłem sprawdzić, czy Huawei Watch GT 3 Pro jest w stanie zastąpić smartbanda. Bardzo szybko przekonałem się, że... nie jest.

I nie chodzi tu o oferowane przez ten zegarek funkcje treningu (bo tych jest całkiem sporo), ale przede wszystkim o jego wagę. Wersja z kopertą 46 mm i tytanową bransoletą waży 102 g, a w przypadku mniejszej ceramicznej koperty, Watch GT 3 Pro waży jeszcze więcej, bo aż 115 g.

Huawei Watch GT 3 ProHuawei Watch GT 3 Pro fot. DM

Oczywiście możemy zdecydować się na zastąpienie bransolety paskiem, ale nawet wówczas mamy do czynienia z masywnym zegarkiem, który będzie się mocno dawał we znaki podczas treningu - i to bez względu na to, czy chodzi tu o bieganie czy też o wyciskanie sztangi. 

Zegarek Huawei możemy zabrać ze sobą co najwyżej na pole golfowe, a wspominam o tym nie bez powodu, bo wśród licznych trybów treningowych nie zabrakło również tego elitarnego sportu. 

Huawei Watch GT 3 ProHuawei Watch GT 3 Pro fot. DM

3) Tydzień pracy na baterii do dla niego pestka

Zegarki Huawei już od lat wyróżniały się na tle konkurencji znakomitym czasem pracy na baterii. Nie inaczej jest w przypadku modelu Watch GT 3 Pro. Testowana przeze mnie wersja z kopertą 46 mm umożliwia 14 dni pracy na jednym ładowaniu - oczywiście zakładając, że z zegarka będziemy korzystać jak z... zegarka.

Ale nawet przy bardziej intensywnym użytkowaniu (wyświetlanie powiadomień, trening z GPS itd.) ten sprzęt jest w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu przez 7 dni. To znakomity wynik, szczególnie w zestawieniu z większością konkurentów na rynku. 

Jeśli chodzi o samo ładowanie, to baterię od 0 do 100 procent napełnimy w około 85 minut. Z kolei 5 minut ładowania powinno przełożyć się na cały dzień pracy urządzenia. 

Huawei Watch GT 3 ProHuawei Watch GT 3 Pro Huawei Watch GT 3 Pro

4) Gdzie są te aplikacje?

Jeśli do tej pory mieliście do czynienia z zegarkami pracującymi na systemach WearOS bądź WatchOS to już przy pierwszym kontakcie z czasomierzem Huawei może was zaskoczyć... brak aplikacji. Choć Chińczycy od lat rozwijają platformę HarmonyOS, to przydatnych aplikacji na smartwacha w sklepie AppGallery wciąż jest jak na lekarstwo.

Zapomnijcie o integracji ze Spotify czy też Tidalem. Jeśli na zegarku GT 3 Pro chcielibyście posłuchać muzyki, to możecie skorzystać co najwyżej z wbudowanego odtwarzacza MP3 (25 GB pamięci na dane). Byłoby to akceptowalne, ale pięć lat temu. Zabrakło też płatności mobilnych. To znaczy teoretycznie taka funkcja jest dostępna, ale nie w naszym regionie.

Jeśli chodzi o przydatne funkcje, to można tu natomiast wskazać na pomiar EKG. Funkcja ta wykrywa migotanie przedsionków oraz inne zaburzenia rytmu serca.

Huawei Watch GT 3 ProHuawei Watch GT 3 Pro fot. DM

Bardzo dobrze prezentuje się również aplikacja Huawei Zdrowie, która w czytelny sposób gromadzi w jednym miejscu wszystkie informacje na temat naszego dobrostanu, a w tym na temat jakości snu. 

Huawei Watch GT 3 Pro dysponuje modułem Bluetooth 5.2. Znajdziemy tu też  żyroskop, akcelerometr, barometr, kompas cyfrowy, czujnik siły oświetlenia, termometr oraz czujnik tętna i natlenienia. Zegarek obsługuje też standardy GPS, GLONASS, BDS, GALILEGO oraz QZSS.

Huawei Watch GT 3 ProHuawei Watch GT 3 Pro Huawei Watch GT 3 Pro

5) Cena może odstraszać

Watch GT 3 Pro w testowanej wersji z tytanową bransoletką i kopertą 46 mm został wyceniony na 2199 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że zegarek ten został wykonany z materiałów premium, tak wysoka cena jest w pewnym stopniu uzasadniona. 

Huawei Watch GT 3 ProHuawei Watch GT 3 Pro fot. DM

Wszystko rozbija się więc o to, czy szukamy smartwatcha, który ma się dobrze prezentować czy też takiego, który ma być przydatny i wszechstronny. W tym drugim przypadku kupno zegarka Huawei  mija się z celem. Szczególnie, że za niższą kwotę kupimy dziś Apple Watch Series 7 czy Samsunga Galaxy Watch4  - urządzenia obiektywnie brzydsze od czasomierza Huawei, ale jednocześnie wyprzedzające go o lata świetlne pod względem liczby dostępnych aplikacji.

Więcej o: