Jeden smartfon na dwa lata? Unia Europejska idzie na wojnę z producentami. Ma konkretne rozwiązania

Unia Europejska chce, aby smartfony i tablety sprzedawane w jej granicach wytrzymywały mniej więcej pięć lat. Dzisiaj cykl życia takiego urządzenia to mniej więcej o połowę mniej, bo zaledwie dwa do trzech lat. To kolejny krok w stronę osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. Zniwelowanie elektrośmieci w postaci zbyt szybko porzucanych smartfonów, ma pomóc w realizacji celów ekologicznych.

Unia Europejska wzięła się za branżę technologiczną. We wrześniu Komisja Europejska zamierza przedstawić przepisy dotyczące ustanowienia jednego standardu ładowania dla urządzeń mobilnych. To jednak niejedyne zmiany, które planuje wprowadzić UE na rynku smartfonów. Kolejną rewolucją ma być wprowadzenie szeregu zobowiązań dla producentów, aby wydłużyć żywotność smartfonów.  

Zobacz wideo Największe wpadki w świecie smartfonów. Producenci woleliby zapomnieć o tych urządzeniach

Smartfony. Komisja Europejska chce wydłużyć ich cykl życia

Komisja Europejska chce poprawy trwałości baterii smartfonów i tabletów. Ma na to konkretne rozwiązania, a nawet konkretne wytyczne dla producentów, którzy będą chcieli sprzedawać swój sprzęt w krajach wspólnoty.  

Po pierwsze komponent zasilania powinien być w stanie wytrzymać co najmniej 500 pełnych ładowań przed spadkiem poniżej 83 procent ich pojemności. Po drugie, zdaniem UE, konsumenci powinni móc z łatwością wymieniać takie komponenty jak baterie, wyświetlacze czy wejścia na karty SIM. Obecnie wielu producentów nie zapewnia takiej możliwości, dlatego konsumenci decydują się na zmianę telefonu - przytacza techradar.com

Oprócz tego regulacje mają wymusić na producentach, by smartfony bez wymiennych baterii były odporne na kurz i wodę do 1 metra głębokości przez minimum 30 min. Zmiany obejmą także serwisy. Producenci będą zobowiązani dostarczyć im "kluczowe informacje dotyczące napraw i konserwacji" urządzeń, a także instrukcje prostych napraw dla zwykłych użytkowników - czytamy na Business Insider.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komisja Europejska. Smartfony będą bardziej ekologiczne?

Te rozwiązania mają wpłynąć na zredukowanie ilości elektrośmieci, ale także zniwelować produkcję CO2. "Financial Times" podaje, że zwiększenie cyklu życia smartfonów o pięć lat byłoby pod względem emisji równoznaczne z usunięciem około pięciu milionów samochodów z dróg. Propozycja UE zmniejszyłaby koszty zużycia energii związanego z produkcją smartfonów o jedną trzecią, czym zmniejszono by emisję o ok. 10 mln ton CO2.  

"Urządzenia są często przedwcześnie wymieniane przez użytkowników i po zakończeniu okresu użytkowania nie są w wystarczającym stopniu ponownie wykorzystywane lub poddawane recyklingowi, co prowadzi do marnowania zasobów" - tłumaczy swoją propozycję Komisja Europejska, cytowana przez portal techradar.com. 

Branża szybko wskazała luki w założeniach Unii Europejskiej i broni się, że takie rozwiązanie wcale nie będzie bardziej ekologiczne. Digital Europe, organizacja reprezentująca firmy technologiczne i grupy handlowe przekazała, że "Potencjalna nadprodukcja, późniejsze magazynowanie i niszczenie części zamiennych będzie naturalnie skutkować marnowaniem zasobów, zmniejszoną wydajnością materiałową i negatywną wartością ekonomiczną ostatecznie skutkującą wyższymi kosztami dla konsumenta" - cytuje "Financial Times".  

Więcej o: