W Polsce 30 proc. programistów stanowią kobiety i ten trend rośnie. Polki widzą potencjał w sektorze nowych technologii. Główne motywatory to wysokie zarobki i możliwość rozwoju. W całej Unii już 52 proc. pracowników IT to kobiety. Dziesięć lat wcześniej ten odsetek wynosił 26 proc.
O najbardziej inspirujących kobiecych postaciach w świecie nowych technologii, a także o wyzwaniach, na które mogą natrafić na drodze do tej branży, rozmawiamy z Izabellą Krzemińską. Psycholożka, data scienistka i ekspertka R&D w Orange Polska zwraca uwagę na fakt, że takie dziedziny jak matematyka czy informatyka niesłusznie uznawane są za "męskie", a pogłębianie tego stereotypu rozpoczyna się już na etapie edukacji wczesnoszkolnej.
Z matematyką w szkole nie jest dziś najlepiej. I to wcale nie dlatego, że program jest źle ułożony, ale dlatego, że nie bierze się pod uwagę pewnych różnic rozwojowych wśród dzieci. Potrzebujemy mądrych pedagogów, którzy będą zachęcać dziewczynki do tego, aby pogłębiały swoją matematyczną pasję i to pomimo ewentualnych początkowych niepowodzeń
- tłumaczy Izabella Krzemińska.
W drugiej części podcastu rozmawiamy o technologicznych zawodach przyszłości, w których mogą odnaleźć się (i już dziś odnajdują) kobiety. Izabella Krzemińska z zawodu jest data scientistką, czyli "trenerką algorytmów". Czym zajmuje się taka osoba?
Celem nadrzędnym moich badań jest stworzenie usług, które będą inteligentnie asystowały człowiekowi w jego codziennym życiu, ale z poszanowaniem jego prywatności oraz zachowaniem jego autonomii. Technologia ma nam bowiem pomagać, ale jednocześnie nie zabierać wolności wyboru
- wyjaśnia ekspertka.
Zapotrzebowanie na data scientistów jest dziś ogromne. Znajdziemy ich niemal w każdej firmie, która w jakikolwiek sposób ma do czynienia z analizą danych. Im więcej w naszym świecie będzie sztucznej inteligencji, programów, algorytmów, a przede wszystkim samych danych, tym bardziej będą potrzebni
- dodaje
Jakie inne zawody są dziś uznawane za przyszłościowe? Dlaczego branża IT w kolejnych latach jeszcze bardziej będzie potrzebować kobiet? Czym zajmuje się generalista, etyk i futurolog? Słuchaj najnowszego odcinka podcastu "TechnoTerapia".
---
Izabella Krzemińska ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, a swoje życie zawodowe związała z telekomunikacją i branżą IT. Konkretnie - z badaniem i rozwojem sztucznej inteligencji. Od kilku lat tworzy algorytm badający osobowość użytkownika na podstawie danych z telefonu. Trafiła na listę TOP100 Women in AI magazynu "Perspektywy". Skupia ona najważniejsze kobiece postacie zajmujące się tematyką sztucznej inteligencji.