Nie tylko GTA VI. Oto największe wycieki gier w historii. CD Projekt również dał się podejść [TOPtech]

Daniel Maikowski
Wyciek informacji na temat kolejnej odsłony serii GTA szybko został okrzyknięty największym tego rodzaju incydentem w historii branży. Odpowiedzialny za atak haker został już schwytany przez policję, ale sprawa może mieć poważne konsekwencje dla studia Rockstar Games - niewykluczone bowiem, że premiera GTA VI zostanie opóźniona.

Rockstar nie jest jednak ani pierwszym, ani też jedynym deweloperem, który musiał zmierzyć się z takim skandalem. Oto pięć innych wielkich przeciekach, które wstrząsnęły światem gier wideo. 

Zobacz wideo Nie tylko GTA VI. Oto największe wycieki gier w historii [TOPtech]

5. Mass Effect 3

Nie zawsze wyciek informacji na temat gry jest efektem niecnych poczynań hakerów. Tak było choćby w przypadku Mass Effect 3, czyli finałowej odsłony kosmicznej trylogii od studia Bioware.

W listopadzie 2011 roku ktoś, prawdopodobnie pracownik Microsoftu, przez przypadek opublikował w usłudze Xbox Live wersję beta nowego Mass Effecta, która miała służyć jedynie do wewnętrznych testów.

Choć wpadka została szybko zauważona, to mleko już się rozlało. Sieć zawrzała i zaroiła się od screenów z gry, a także szczegółów dotyczących fabuły i rozgrywki.

Bioware postanowiło przekuć tę katastrofę w coś dobrego. Twórcy wsłuchiwali się w uwagi spływające od graczy i wykorzystali je do usprawnienia finalnej wersji gry.

Czy to się udało? I tak i nie. Choć wydany w 2012 r. Mass Effect 3 zebrał bardzo dobre recenzje, to jednak wielu – jeśli nie większość – graczy – do dnia dzisiejszego nie może wybaczyć Bioware kontrowersyjnego zakończenia.

4. The Last of Us: Part II

Sukces pierwszej odsłony The Last of Us sprawił, że oczekiwania wobec sequela były ogromne, a gracze łaknęli wszelkich informacji na temat nowej produkcji Naughty Dog.

Jednak nawet ci najbardziej niecierpliwi nie liczyli na to, że na miesiąc przed premierą ktoś opublikuje szczegóły dotyczące scenariusza gry wraz z kilkoma potężnymi spoilerami. I w ten sposób popsuje wszystkim zabawę.

Być może sam wyciek nie wywołałby aż tak dużego zamieszania, gdyby nie ujawnienie kilku kontrowersyjnych decyzji fabularnych względem kluczowych postaci.

To wszystko sprawiło, że na kilka tygodni przed premierą dyskusja wokół drugiej odsłony The Last of Us została zdominowana przez bezsensowne kłótnie na temat spoilerów. Na szczęście gra studia Naughty Dog obroniła się później swoją wartością artystyczną oraz słupkami sprzedaży.

3. Wiedźmin 3

Z bardzo poważnym wyciekiem danych musieli zmierzyć się również twórcy Wiedźmina 3. W 2014 roku, na niecały rok przed premierą gry, ktoś włamał się na konto gmail jednej z pracownic studia CD Projekt Red, a następnie uzyskał dostęp do plików umieszczonych na dysku Google Drive.  

Haker trafił na istną żyłę złota, bo znajdowały się tam dokumenty z informacjami na temat fabuły gry, możliwych zakończeń, szczegółowej mapy świata czy też bestiariusza.

Był to prawdziwy cios dla twórców gry, którzy i tak zmagali się z opóźnieniami i licznymi problemami produkcyjnymi. Na szczęście – po początkowych trudnościach – Wiedźmin 3 okazał się ostatecznie grą wybitną i do dziś uznawany jest za jednego z najlepszych RPG-ów w historii tego gatunku.

2. Cyberpunk 2077

Dla CD Projektu był to jednak dopiero początek problemów z hakerami. W 2021 roku, już po niezbyt udanej premierze Cyberpunka 2077, doszło bowiem do bardzo poważnego włamania na serwery firmy

Hakerzy nie tylko wykradli kod źródłowy Wiedźmina 3, Gwinta oraz samego Cyberpunka, ale jednocześnie zaszyfrowali część danych umieszczonych na serwerach, żądając od "Redów" wypłacenia okupu.

Polskie studio postanowiło jednak, że nie będzie negocjować z terrorystami. W efekcie kod źródłowy Gwinta trafił do sieci, a hakerzy wystawili na sprzedaż kod do pozostałych gier.

Ponoć ktoś się na te dane połasił i miał zakupić je w darknecie za kwotę kilku milionów dolarów. Są to jednak informacje, których w żaden sposób nie da się potwierdzić.

W 2021 roku CD Projekt potwierdził natomiast, że skradzione przez hakerów dane krążą po sieci, a firma współpracuje z organami ścigania w celu wykrycia sprawców. Do dziś nie wiemy jednak, czy ktoś poniósł konsekwencje za ten atak.

1. Half Life 2

Po znakomitym przyjęciu przez graczy pierwszej odsłony Half-Life’a, sequel wydawał się oczywistością. Studio Valve nie zamierzało jednak spieszyć się z premierą gry, wysyłając graczom jasny komunikat: Half-Life 2 będzie gotowy wtedy, kiedy… będzie gotowy.

Z tym faktem nie mógł pogodzić się jednak Axel Gembe, nastolatek z Niemiec i wielki fan serii.

Korzystając ze swoich umiejętności Gembe, uzyskał dostęp do wewnętrznej sieci Valve i wykradł informacje na temat Half-Life’a 2, jak również wczesny build gry, który został potem wrzucony do sieci przez jednego z jego kolegów.

Młodzian okazał się na tyle zuchwały, że skontaktował się nawet z Gabem Newellem, założycielem Valve. Ten – będąc już w kontakcie z FBI – zaproponował nastolatkowi pracę w swojej firmie. Był to podstęp, który miał na celu zdobycie informacji na temat niesfornego hakera, a także zwabienie go do USA, gdzie mógłby zostać aresztowany.

Ostatecznie Axel Gembe został zatrzymany przez niemiecką policję. Spędził w areszcie dwa tygodnie, a następnie otrzymał wyrok w zawieszeniu. Dla Valve była to jednak bolesna nauczka. Szacuje się, że wyciek kosztował firmę nawet 250 mln dolarów.

Więcej o: